Grace Hopper için Google Doodle ile güne başladık

Aralık 1906 doğumlu Amerikalı bilgisayar bilimcisi olan ayrıca ABD donanmasında rütbeli asker olan kişi Grace Hopper’ı Doodle yaptı.Yapılan Doodle ile Grace Hopper anılıyor.Grace Hopper konusunda detaylı bir konu olmasını istedik.Ve bizde sitemizle üst sıralara çıkıp sizlere bilgi veriyoruz.

Grace Hopper

Grace-Hopper
Grace-Hopper

Harvard Mark I’ın ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen Hopper,bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştiren kişidir.Ayrıca ilk modern programlama dillerinden biri olan COBOL yazılım dilinin geliştiricilerinden olarak anılır.Bilgisayar dilinde “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcısı olan Grace Hopper hakkında bilgi veriyorum.Hizmet yılları 1943-1966, 1967-1971, 1972-1986. Rütbesi Tümamiral olan Grace Hopper New York’ta dünyaya geldi.

image
image

Yale Üniversitesi’nde Fizik ve Matematik eğitimini tamamlayan Hopper 1930 yılında üniversiteden mezun oldu.Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktara yapan Hopper soyadını koruyup ölünceye kadar evlenmedi.

1970 yıllarında FORTRAN ve COBOL gibi ilk yazılım dillerinin standartlarını geliştirmede öncülük yapan Hopper, donanmadayken bu standartları test etti. 1980’lerde bu testlerin sonucunda Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından kabul gören Grace Hopper 9 Aralık 2013 Pazartesi günü Google tarafından anılıyor.

Aşağıdan Grace Hopper’un resimlerine ulaşabilirsiniz.

  • Grace Hopper
    Computer Scientist
  • Grace Murray Hopper was an American computer scientist and United States Navy Rear Admiral. A pioneer in the field, she was one of the first programmers of the Harvard Mark I computer, and developed
    In the 50s Hopper invented key software technologies that paved the way for today’s computer languages.

hoppergrace_bigHopper_3Hoppergrace-hopper-image

image
image
Grace Hopper
Grace Hopper