Buradasınız: Blog » Facebook » Yepyeni Facebook Geliyor ! İşte 2013 Model Facebook

Yepyeni Facebook Geliyor ! İşte 2013 Model Facebook

Facebook bir dev gibi pazarda hacmini büyütmeye başladı.İnsanlar yavaş yavaş Facebook’tan sıkılmaya yeni hazlar aramaya yönlenirken Facebook’ta çağa ayak uydurmak için her geçen gün kendisine birşeyler katmak zorunda.İşte 2013’te güncellemeyi bekleyen yenilikler!

Bu sene yepyeni bir yenilik olan Facebook telefonu ile karşılaşmıştık.

İlk Facebook telefonu

facebook-telefonu

Çok yakın zamana kadar Mark Zuckerberg piyasaya bir Facebook telefonu sürmeye hazırlandıkları iddialarını sürekli olarak reddediyordu. Ancak gün geldi, HTC First karşımıza çıktı. HTC First, Facebook’un “Home” isimli yeni uygulamasını kullanan ilk telefon ve şu an için “Facebook telefonu” olarak tanımlanmayı hak eden tek cihaz. Çift çekirdekli işlemciye, 1 GB RAM’e ve 1.280 x 720 piksel çözünürlüklü 4,3 inç ekrana sahip olan HTC First’de öndeki 1,6 megapiksel, arkadaki 5 megapiksel olmak üzere iki kamera bulunuyor. Bu özellikleriyle donanım açısından piyasadaki benzerlerinden farklı bir şey sunmayan HTC First, sadece Facebook’a odaklanmış bir akıllı telefon isteyenlere hitap ediyor.

Facebook OS

Facebook telefonundan sonra buna bir işletim sistemi gereği olduğunu düşünen Facebook,kendi işletim sistemi olan Facebook OS‘u piyasaya sürecek söylentilerine yol açtı.acebook’un HTC ile ortak bir proje üzerinde çalışmakta olduğu söylentileri yayıldığında kimileri, “Acaba Facebook akıllı telefonlar için bir mobil işletim sistemi mi tasarladı?” diye sorgulamaya başlamıştı. Ancak anlaşıldı ki Facebook’un niyeti, Android işletim sistemiyle iyice bütünleşmiş bir arabirim oluşturmaktı. Yani Facebook OS söylentileri (en azından şimdilik) asılsız çıkmış durumda.

facebook-os

 

VoIP görüşme hizmeti

Şu an sadece belirli ülkelerde aktif olan VoIP üzerinden sesli görüşme hizmeti, bir süre sonra dünyanın her yerinden kullanılabilir hale gelecek. Böylece Facebook kullanıcıları mobil internet bağlantıları üzerinden sesli görüşme yapabilecekler. Telefon görüşmesi için ayrıca bir ücret ödemek gerekmeyecek ancak servis sağlayıcının veri paketi ücretlendirmesi haliyle görüşmeden etkilenecek. Şimdilik sadece Android ve iOS kullanıcılarının faydalanabildiği hizmetin asıl amacı büyük oranda Skype’ın elinde olan bu piyasayı ele geçirmek.

facebook-voip

 

Facebook Sosyal Ağ Araması

Sosyal ağ araması hizmetinin beta sürümü bir süredir kullanımda. “Arama hizmeti” deyince aklınıza Google benzeri, girilen kelimelere göre internetten bilgi toplayan bir hizmet gelmesin. Graph Search, belirlenen ölçütler çerçevesinde tüm Facebook verilerini tarıyor ve aranan bilgiyi buluyor. Şimdilik sadece özel olarak seçilmiş bir grup Amerikalı kullanıcıya açık olan hizmetin son sürümünün, önümüzdeki birkaç ay içinde herkesin kullanımına sunulacağı tahmin ediliyor. Ancak, kişisel verileri tehlikeye attığı iddia edilen hizmet şimdiden eleştirilmeye başladı bile.

facebook-sosyal-ag-aramasi

 

Yenilenmiş tasarım ile Facebook

Facebook’un görünümü bu yıl yine değişecek: Amaç kullanıcıların kendilerini evlerinde gibi rahat hissettikleri bir sosyal ortam yaratmak.Bunu biraz geçte olsa kullanıcıları motive etmeyi çok iyi bilen Facebook yine yenileniyor.

facebook-yeni-tasarim

Yorumlar

Yazar Hakkında

CEO & Founder at superguc.com

Reklam alanıdır. İletişim bölümünden teklifte bulunabilirsiniz.

© Mustafa ÖZCAN - mustafaozcan.info

Yukarı