SEO’lu yazı nasıl yazılır?

Günlerdir birçok kişinin bana soru olarak yönettiği soruyu bir yazı haline getirip sizlerle paylaşmak istedim.Uzun zamandır blog için yazı yazamıyorum iş yoğunluğu nedeniyle, azıcıkta tatil sebebiyle 🙂 Şimdi SEO denince akla arama motorlarında yüksek sırada çıkma olarak algılanan olayı biraz açalım.SEO‘ya uygun içerik oluşturmanın arama motorları üzerindeki etkilerini ve bize kısa sürede geri dönüşünün nasıl olacağını anlatacağım.

SEO’lu içerik oluşturma adımları

Başlıkta belirttiğim gibi öncelikle oluşturacağımız içeriğe en uygun konuyu yazmak ile başlıyoruz.Makale için belirlediğimiz konu genelden özele şeklindeseo-lu-yazi olmalıdır.Öncelikle hedef seçtiğiniz kelimeyi genelden özele doğru sıralamalısınız.Örneğin; pes 2015 konusunda benim yaptığım kurallardan bahsetmek gerekirse öncelikle ana hedefim her zaman “pes 2015” kelimesi olan genel konu başlığıyla başlayıp alt kelimeler olan “pes 2015 demo, pes 2015 indir, pes 2015 ne zaman çıkacak” gibi pes 2015 türevlerine indirgedim konuyu. Açıklama yaptığımız başlıkları seçerken en yakın eşleşmeyi yapmamız gerek.Peki bu eşleşme nasıl yapılır?

Bunun için http://ubersuggest.org/ adresinden yardım alabilirsiniz. Google’da pes 2015 kelimesinin ardından yazılan kelimelerin trendlerine göre aranma sayılarının en fazladan en aza ve ardından eklenen karaktere göre trend olanları listeleyen bir aracı kullanarak alt hedef odaklamasını doğru bir şekilde seçiyoruz. Bu adımı da tamamladıktan sonra içeriğimizin yerleşimi hakkında bilgi vermek istiyorum. Öncelikle ilk paragraf odaklınan kelimeyi en iyi şekilde ifade edeceğimiz kısım.Konunun giriş cümlesi olarak kurduğumuz paragrafta yine pes 2015 içeriğinden örnek vermek gerekirse şöyle bir metin ile cümleye başlıyoruz.

“Pes severlerin merakla beklediği PES 2015 indir konusunda açıklama getirelim.KONAMI firmasnının geliştirdiği PES 2015 Demo konusu şu aralar gündemde”

 

Burada Pes 2015 odaklı bir içerik üretmiş ve Google’ın meta okurken dikkatini çeken 140 karakterinde ifade ettiğimiz pes 2015 kelimesi ve türevleri dikkat çekiyor.Sırada her yazıda önemle dikkat çekmeniz gerekecek bir kısım olan h1,h2,h3 taglarını yani paragraf başlıkları kısmına çok dikkat etmemiz gerekiyor.Robot belirli odaklarla çalıştığı için ne okuduysa onu uyguluyor.Burada bizim müdahalelerimizle ona yön verme imkanlarımızı anlatayım.

Şimdi odak noktası h1 ile başlayan içerik bazen title’ın yerine okunabilir.Hatta bazen title yerine Google sonuçlarında h1 tagı ile belirtilmiş yer başlık olarak gösterilir.Bunun doğurduğu sonuçlar içeriğimizi oluştururken hangi konulara yer veriyoruzu ayırt etmek içindir.Benim örnek gösterdiğim pes 2015 yazısına göre bunu uygulamam gerekirse “Pes 2015 Çıkış Tarihi, Pes 2015 indir” şeklinde iki adet h2 tagı ile karşılaştığıınız “PES 2015 Demo Indir | PES 2015 Ne Zaman Çıkacak?” yani konunun başlığına ek olan paragraf (bir nevi soru cümleleri) altından cevaplarını vererek robotları yönlendirmiş oluyoruz.

Bu kısımda bir dikkat çekmemiz gereken önemli bir diğer faktör ise kelimeleri bold (kalın) şekilde işaretleyerek onlara vurgu yapmaktan bahsedeyim. Yazıda odaklandığımız kelimeyi ne kadar bold (kalın) ile seçip işaretlersek o kelime hakkında robot içeriğinizi eşleştirmiş oluyor. Son zamanlarda bunu uygulamaya yeni yeni başlayan birçok haber sitesi bunun faydalarını görerek daha fazla önem göstermeye başladı bu duruma karşı.

Bir sonraki adımda ise bizi doğru yazı linklemeleri bizi bekliyor.Sitemiz etiket mantığında kurulu bir yapı ise mesela benim yazılımım gibi etiketlere doğru bağlantılar vererek onu üst sıralara taşıyabiliriz.Bu taşıma ile bir sonraki oluşturduğumuz yazıları iç döngü yönetimi ile daha güçlendirmiş oluyoruz. Onun içinde pes 2015 cümlesi geçen bir kısımda http://www.mustafaozcan.info/blog/etiket/pes-2015 etiketine link vererek bundan sonra yazdığımız pes 2015 yazılarını da güçlendirmiş oluyoruz.

Metnin nasıl oluşturacağını detaylı bir şekilde anlatmış olarak şimdi de oluşturduğumuz içeriğe uygun resimleri nasıl seçmeliyiz bunun hakkında fikir sahibi etmek istiyorum. Bu konuda benim kullandığım özel bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Örneğin pes 2015 şeklinde arama yaptık. Google Web sonuçlarında listelenen 5 farklı resim önerisi çıktı karşımıza.

PES 2015 ilgili sonuçlar
PES 2015 ilgili sonuçlar

Burada görmüş olduğunuz resimleri kendi sitenizde barındırarak yazınıza dahil edip yazınızı da yukarıdaki anlattığım kurallar dahilinde özgün bir şekilde oluşturursanız bir süre sonra Google sonuçlarında görüntülenen bu resimler bir süre sonra sizin sitenizi yol gösterecek ve artık resimlerdende ziyaretçi almaya başlayacaksınız. Bunun örneklerini benim sitemi kontrol ederek görebilirsiniz. Örneğin; twitter kelimesinde resim sonuçlarında bir resmin mustafaozcan.info ‘ya dönüştüğünü görebilirsiniz. Bunu ilk 5 görsel olarak görmeyin, dikkat etmeniz gerek Google resim sonuçlarında görüntülenen ilk 20 resim içerinden seçebilirsinizde. Yeter ki özgün ve kurallı yazı ile resimlerinizi doğru bir şekilde yerleştirin. Resim yerleştirme konusuna gelirsek, ilk giriş cümlesinin ardından eklemeye başlayın. Ayrıca resimleri eklerken şuna dikkat etmenizi öneririm. Resmin başlığı içerik ile alakalı olsun. Mesela ben bu yazıya eklerken pes-2015-resimler.png şeklinde bir başlıkta dosyayı yükledim ve o şekilde başlık seçtim.Resim konusunu da burada tamamlamış ve artık taslak bir yazının temellerini atmış bulunuyoruz.

Şimdi makalemizde kullanılan kelime sayısına dikkat çekmek istiyorum. Doğru bir makale için en az 500 kelime kullanmalıyız. Kullandığımız kelimeler sürekli tekrar şeklinde olmayıp ortak bir odak noktasında birleşmeli. Açıklayıcı bir makale için ilgi çekici noktaları vurgulamalıyız. Bir kullanıcı olarak kendimizi ziyaretçi yerine koymalıyız.Ziyaretçi nasıl bir arama yapar? Öncelikle pes 2015 konusunda odaklı yola çıkarsak “pes 2015 çıkış tarihi,pes 2015 sistem gereksinimleri,pes 2015 ne zaman çıkacak,pes 2015 demo indir,pes 2015 demo download” şeklinde birçok türevi olabilecek şekilde kelimeler oluşturabiliriz.Arama motoruna sorulan bu sorulara karşı yazıda vereceğimiz cevap ile Google sonuçlarında daha yüksek sıralara çıkmayı başarırız.Ziyaretçi artırmanın temel noktasıda bu olmalı.Alt kelime türevlerini kullanarak odaklanılan kelimede en üst sıraya yükselmek.

Bu alt kelime konusunda bir noktayı daha dikkat çekmek istiyorum. Başlık oluştururken ” | ” (dik işareti) kullanmayı ihmal etmeyin. Google robotları bu işaret ile başlık ayrımı yapmaktadır. Bu işaret ile yine pes 2015 yazısını ele alırsak “PES 2015 Demo Indir | PES 2015 Ne Zaman Çıkacak?” burada hem “pes 2015 demo indir” hem de “pes 2015 ne zaman çıkacak” kelimelerinde tek bir yazı ile iki içerik üretmiş gibi oluyoruz. Eşleştirmeyi yaparken bu sayıyı artırabiliriz. Kısa başlık ile büyük ziyaretçiye odaklanmayın! Siteniz zamanla yükselerek ana hedefe ulaşacaktır. Yeni sitelerin yaptıkları en büyük hatalardan biri budur.Sadece pes 2015 indir şeklinde bir yazı oluşturur ve o içerikte yüksek sırada çıkamayıp neden ziyaretçi alamıyorum yanılgısına düşer ve erken pes eder.

Özet ile yazılarınızı yukarıdaki kurallar dahilinde oluşturduğunuz sürece site içi SEO olayını en doğru şekilde yerine getirmiş olacaksınız.Uzun süredir yazamadığım yazıyı biraz geçte olsa bugün hayata geçiriyorum.Eğer bu konuyla ilgili sorularınız olursa yorumlar kısmından görüşünüzü iletebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

Mustafa Özcan / mustafa@mustafaozcan.info

SEO Nedir | Seo Analiz | Seo Eğitimi | SEO Nasıl Yapılır

Yılların verdiği tecrübe diye anlatılan SEO konusunda fikir sahibi olmak kadar uygulamak ve bunun karşılığını bir SEO analizi doğrultusunda SEO eğitimi kısmında tecrübeli insanlar ile SEO Nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğim.

SEO konusunda herkes çok meraklıdır web sitesinin üst sıralara çıkmasına bende küçükken nasıl yapıyolar diye çok merak etmişimdir.Tabi o zamanlar bu işi bilenler öyle böyle değil gerçekten işi bilen büyük abilerim vardı.Çok iyi firmalardı bunlar.Zamanlar geçsede onların yerlerini sarsmaya çalışan kişiler olsada onlar çok sağlam duvarlardı ve cepheyi almışlardı bir kere ve yıkılmadılar.

SEO Nedir

SEO Nedir
SEO Nedir

SEO denince web sitesinin ilacı olan arama motoru optimizasyonu olan Search Engine Optimization olarak dünyada bahsi geçen kısa ismiyle SEO,web sitelerinin arama motorlarında oluşturduğu sıralamadır.

Seo’da en temel olan olay nedir biliyor musunuz? Hedefe kitlenme diye bahsedeğim SEO analiz kısmdır.SEO yapılacak kelime konusunda yeterli bilgiye sahip misiniz? Öncelikle bu sorunun cevabı evet ise bu olayın içine girmiştirsiniz.Halen yok ise öncelikle araştırmalara başlamanız gerekmektedir.

SEO Analiz

seo-analiz

SEO konusunda kelimelere göre rekabetin ve arama hacminin belirlendiği arama motorlarında yapılan aramalarda nelere göre değişiklik olup olmadığının göstergesi olan SEO analiz diye adlandırdığımız SEO konusunda bilgili olan kişilerin en temel hedefe kitlenmesini sağlayan bir araçtır.

Google‘ın buna özel oluşturduğu Google Keyword Tool (Anahtar Kelime Aracı) ile kelimenin ne kadar arandığı ve rekabet hacmi gibi bilgileri paylaşan ve tık başı kazanç bilgilerini gösteren Google Adwords kullanıcıları için sunmuş olsada,bizim için önemli olan sıralamadaki sitelerin verdiği rekabet ortaklığı ne derece çalışma yapacağımıza yol gösteriyor.

Reklam aracı olarak herkesin bir yaptığı yanlıştan bahsetmek istiyorum,bu benim yıllardır dikkatimi çekiyor.Çoğu büyük sitelerin yapmadığı ve halen Adwords‘e paralar yatırıp sürekli reklam döndürdüğü ülkemizde reklama harcanan bütçe gerçekten çok ciddi boyutlarda.Yapılan eksik olarak bana göre yazık olan o paralara o kelimelerde SEO çalışması yapılsa hem sürekli olacak hem daha karlı bir dönüş sağlanacak.

Yapılan hatalardan biri bu olan Reklam bütçesinin düşürülüp sitenin SEO konusunda güçlendirmesi olarak ben öneriyorum,webmaster arkadaşlara ben çok siteler inceledim ve gördüğüm çoğu site hiç olumlu sonuçlar vermiyor.Yabancı sitelerden yazılan yazılar bile Türkçe içerik barındırmasa bile Google‘da çok rahat üst sıralara çıkabiliyor.Bunun nedeni sitelerimizin güçsüz olması ve bize bunu aydınlatan fikir gösteren firmaların olmaması.

Benim hedefim,büyük web sitelerin yaptığı bu büyük yanlışları sonlandırma konusunda destek vermek.Yapılan reklam harcamaları gerçekten benim içimi hiç iyi hissettirmiyor.Eksikleri burada uzun uzadıya yazamayacağım için yeni bir konuda bu durumu inceleyeceğim.

SEO Eğitimi

SEO Eğitimi
SEO Eğitimi

Seo eğitimi konusunda hiçbir zaman webmasterlık ile alakası olmayan bir durumdur.Bunu yanlış anlıyor herkes bir içerik editörününde çok iyi bir SEO eğitimi alması gereklidir.Doğru olan zaten yapılan içeriğin SEO şartlarına uygun bir biçimde yazılması ve olumlu dönüşlerin beklenişidir.

SEO eğitimi için gerekli koşullar arasında kesinlikle webmaster özelliği aranmamalı.İllaki bir yazılımcının SEO konusunda tek bilgili olacağı konusu yanlış düşünenlerin başında.Seo eğitiminin amaçlarının başında doğru ziyaretçiye ve daha fazla ziyaretçiye hitap etmedir.Ziyaretçi kitlenizi artırıp bir e-ticaret siteniz varsa daha fazla ürün satışı imkanı bulabilirsiniz.Seo eğitimi gerçekten sitelerinizin arama motorlarında bir sıralama yarışında olan ve markanızı daha iyi bir tanıtma olan SEO konusuna lütfen biraz bütçe ayırın.

SEO Nasıl Yapılır

SEO Nasıl Yapılır?
SEO Nasıl Yapılır?

İşte en önemli kısımlardan biri olan SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını burada verelim.Herkesin merakla beklediği bu soruyu kaç kişi defalarca açıklamış olsada bende naçizane bilgilerle sizlere bir yön göstereyim.

SEO öncelikle atak yapacağınız anahtar kelime seçimiyle başlar.Burada ben çok araştırmalar yaparak deneyimler kazandım.Sizler için önemle önerebileceğim bir şey sürekli ben büyük abilerimi uyarmama rağmen ısrarla yapmadıkları kısa kelime ile seo konusuna başlamak.Yani yıllardır backlink,profil linki,sosyal medya seoları ve türlüce farklı biçimleri ile hayatımıza giriş yapan SEO kavramı tam olarak Türkiye’de birkaç firma dışında gerçekten tam anlanmamış vaziyetlerde.

Elbette ki SEO konusunun en büyük önemi çeşitliliktir.Tek bir şey uzun vadede fayda göstermezdir.Bunu zaten sürekli doğruluyorum ancak yapılan yanlışlıklar bir sistem gibi sürekli sonsuz döngü içerisinde sürekli dönüp duruyor.

Bundan sonra değiştireceğimiz seo kavramını bizim sitemizden takip ederseniz daha farklı bilgiye ulaşabileceksiniz.SEO farklılaşması mustafaozcan.info’da