3D Printer Nedir?

Adını sıkça duyacağımız son dönemin yeni teknoloji harikası 3D Printer konusunda bugün açıklamada bulunacağım.Ülkemizde ayak sesleri yeni yeni hissedilmeye başlayan 3d yazıcılar (3d Printer) dijital tasarımları üç boyutlu  katı nesneler şekline getirmeye yarayan yeni bir teknoloji ismini verirsek genel bir tanım yapmış oluruz.

3D Printer

Geleneksel model biçiminden farklı bir şekil ile çalışan yeni teknoloji harikası 3d yazıcılar CNC tezgahları gibi nesneyi sadece delerek veya oyarak şekillendirmiyor.3D Printer,üreteceği dijital tasarımını “katılımlı süreç” denilen art arda gelen madde katmanları şeklinde döşeyerek, birbirine peşi sıra birleştirerek meydana getiriyor.Yeni teknoloji cihazı olarak sayılmayabileceğimiz 3d printer tarihçesi 1980’li yılların ortalarında Chuck Hull tarafından icat edilen ve patenti alınan bir prototip oluşturuldu.Ardından yapılan yeni eklemeler ile cihaza yeni özellik olan üç boyutlu nesneler oluşturma imkanı sunuldu.

3D Printer
3D Printer

3D Printer teknolojisi ilk ilham kaynağını bir animasyon programından aldı. Bu programda dizayn edilen şekiller, ayrı ayrı katmanlara ayrıldı. Bu katmanları sırasıyla oluşturan 3d Printerlar ile sanal olarak dizayn edilen nesnenin katı cismi üç boyutlu yazıcı tarafından medyana getirildi.Bilgisayar ortamında tasarlanan herhangi bir ürün yazıcılar tarafından katı haline dönüştürülebiliyor.Aynı boyut ve aynı şekilde oluşturulan nesneler 3d printerlar ile yeniden tasarlanıyor.

3 Boyutlu Yazıcılar Nedir
3 Boyutlu Yazıcılar Nedir

3 boyutlu nesnelerin katmanlar halinde hazırlanması gerekirken,tasarlanan bu modellerin yazıcıya gönderilmesiyle üretme işlemi başlamış oluyor.Tasarımınıza uygun materyalinin seçilmesinin ardından plastik,lastik,kağıt, metal veya poliüretan benzeri materyallerden ham maddenizi  belirleyerek oluşturduğunuz şekli somut bir cisim haline getirebiliyorsunuz.

3 Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı

Yazıcı bu olayı nasıl yapıyor sorusuna püskürtme, sıkma (sıkıştırma) veya 3D Printer’dan ürünün ortaya çıkarıldığı platforma malzemelerin aktarılması şeklinde aşamalardan geçilerek nesneniz katı haline ulaşıyor.

Bu yazıda 3D Printerlar hakkında bilgi sahibi olduk.Bir sonraki yazıda 3d printerların nasıl çalıştığını daha detaylı bir inceleme ile ele alacağız.

Esen kalın / Mustafa Özcan ([email protected])