Halloween

Bugün günlerden 31 Ekim 2014 | Cadılar Bayramı (Halloween) Dünya’da kutlanmaya başladı.Halloween günü resimlerle birlikte hazırlıkların günler öncesinden başlanıp kutlandığı gün olarak bilinen ve resmi tatil olan Halloween çocukların korkunç kostümler giyerek kapı kapı gezip şeker, meyve ve farklı hediyeleri topladığı bir bayram olarak kabul edilir.

Peki kısaca Cadılar Bayramı olan “Halloween” ismi aslında Katolik Kilisesi’ne dayanmaktadır. “All Hollows Day” yani “Azizler Günü” diye bildiğimiz azizlerin onuruna kutlanan bir Katolik günüydü.Ancak M.Ö. 5. yüzyılda İrlanda’da yaz mevsimi resmi olarak sonu 31 Ekim’di.Kutlanan ismiyle Samhain idi ve Keltlerin Yeni Yılı’ydı.

Rivayetlere göre bu günde (Halloween)’de, önceki yıl bedenlerinden ayrılmış ruhlar gelecek yıl yaşamak için beden arayışında dünyaya gelip,insanlarla karışırlardı.Ölümden sonra yaşama kavuşma şansı tek bu olarak gösteriliyordu.Bunun yanı sıra Keltler bu dönemde tüm zaman ve mekanla ilgili yasaların duracağına inanırdı.Buna inanlarda yaşanırlarını ele geçirtmemek için 31 Ekim gecesi evlerinin ışıklarını söndürerek soğuk bir hava yaratırlardı.Hayaletlere benzeyen kıyafetler giyip, etrafta sesler çıkarırlardı.

Halloween Resimleri

halloweencity

240px-Jack-o'-Lantern_2003-10-31 default_image_city_halloween2 Halloween1 (1) halloween1 Halloween-21 halloween2 Halloween-Decor-Walgreens Halloween-Hero-1-H teach-hub-halloween-lesson-plans-300x300 Halloween1 halloween 250px-Kobe_Mosaic15s3072

Halloween’de Neler Yapılır?

Sembolü balkabağı olan Cadılar Bayramı (Halloween)’de balkabağının içi boşaltılıp gülen sürat yüzü tasarlanır, daha sonra içerisine mum yakılarak şeytani surat yapılır.Bugün de en çok tüketilen şekerleme ve elma şekeridir.Çocuklar korkunç kıyafetleri ile çevreyi kapı kapı gezer ve şeker toplar, almadıkları takdirde ‘ekşi bir şey’ yapıp muziplik verir.

Halloween

Halloween. It’s a time of year when the air gets crispy,Halloween pictures the days get brief, and for many teen Americans the thrill grows in expectancy of the darkest, eerie vacation of the year. Retailers also be happy as they warm up their money registers to get an average of $79.82 per household in ornaments, costumes, sugar, and greeting cards. Allhallowe’en will get in almost $8 billion this year.

All Hallows‘ Eve (or Hallowe’en … however also known as Samhain, Summer’s End, All Hallow’s Eve, Witches Night, Lamswool, and Snap-Apple), is a holiday that’s celebrated once a year on the night of October 31,2014.

Thrive from the old Celtic holiday of Samhain, modern Hallowe’en has happen less about letter-perfect ghosts and bogey and over about costumes and sugar. The Celts used the day to sign the end of the crop season and the starting of winter, and also believed that this change between the seasons was a bridgework to the world of the dead.

Halloween Images

240px-Jack-o'-Lantern_2003-10-31 default_image_city_halloween2 Halloween1 (1) halloween1

Today’s Hallowe’en customhouse are thought to have been affect by folk customs and faiths from the Celtic-speaking territory, some of which have heathen roots, and others which may be rooted in Christianity.Indeed, Santino, a folklorist, writes that “the holy and the religious are a basic source for understanding Halloween in Ireland, but there was along Ireland an restless truce existing between customs and faiths united with Christianity and they associated with faith that were Irish before Christianity arrived”.

halloween2 Halloween-21 halloweencity Halloween-Hero-1-H teach-hub-halloween-lesson-plans-300x300

History of Halloween in United States – Hallowe’en did not become a holiday in the America until the 19th century. Tight Christian traditions and way of living prevented this, and USA almanacs of the late 18th and early 19th centenary don’t contain Hallowe’en in their lists of holidays.

Happy Halloween 2014

Halloween1 halloween 250px-Kobe_Mosaic15s3072