LYS 2013 Sınav Sonuçları Sorgulama Öğrenme ÖSYM | sonuc.osym.gov.tr

Saat 13:00’da açıklanan LYS 2013 sınav sonuçları ÖSYM internet sitesinde açıklandı.2013 yılı Lisans Yerleştirme sınavı sonuçları açıklandı.Sonuçları ÖSYM‘nin internet sitesinden öğrenebilirsiniz

LYS 2013 Sınav Sonuçları

LYS sonuçlarını 1 hafta gibi kısa bire sürede açıklamanın memnuniyetini ve gururunu duyuyoruz. Sonuçları bu kadar süre içerisinde açıklamamızın arkasındaki neden takım ruhudur.

YGS sonuçlarını sıfır hata ile açıkladık. Bugün de hedefimiz LYS sonuçlarını sıfır hata ile açıklamaktır.

LYS’lere birey olarak 851.135 aday başvurdu. Bunların bir kısmı değişik nedenlerden dolayı sınava girmedi, çok az kısmının ise çeşitli nedenlerden dolayı sınavları geçersiz sayıldı.

Tüm puan türlerinde 500 tam puan alan bir adayımız var.

En yüksek puan ortalamasını fen liselerinin oluşturduğunu görüyoruz.

“İPTAL EDİLEN 2 SORUYA CEVAP VERENLERİ DOĞRU YAPTI DİYE KABUL ETTİK”

2011,2012 ve 2013 yıllarına bakarsak matematik doğru cevap sayılarının değişimi sola yatık ancak hedeflenen normal dağılımdan daha düşük başarıya yatık bir eğri var. Matematik testinde 2 sorumuzu iptal ettik. İptal edilen sorulara işaretleme yapmış adayları doğru yaptı diye değerlendirdik. Fizik sorularında da benzer grafik var. Kimyada da 2 sorumuz iptal edildi. Yine benzer grafik kimyada da var. Biyoloji kısmen birbirine yakın. Türk Dili ve edebiyatı testinde kitlenin daha geniş olması nedeniyle eğriler tamamen normal dağılıma uyan eğriler.

BÖLÜM BİRİNCİLERİ

MF-1 puan türünde İzmir Fen Lisesi’nden Fatih Aslan, MF-4 puan türünden Özel Adana Final Anadolu Lisesi’nden Mehmet Burak Kaya, MF-2 ve MF-3 puan türlerinde İzmir Fen Lisesi’nden Mert Mestanoğlu 500’er tam puan alarak birinci oldu.

TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinde ise birinci sırada İstanbul Galatasaray Lisesi’nden Mustafa Miktad Yıldırım yer aldı.

TS-1, TS-2 puan türlerinde ise Özel Aziziye Lisesi’nden Ahmet Koçak tam puan alarak birinci oldu.

DİL-1, DİL-2, DİL-3 puan türlerinde İstanbul Galatasaray Lisesi’nden Efe Yasin Akman, DİL-1 puan türünde İstanbul Lisesi’nden Çağrı Karabacak, DİL-1 puan türünde Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden Aslı Aktakke, DİL-2, DİL-3 puan türlerinde İstanbul Lisesi’nden Hümeyra Çolak, DİL-2, DİL-3 puan türlerinde ise Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Oğuzhan Özer 500’er tam puan alarak birinciliği paylaştılar.

TERCİH İŞLEMLERİ 8-18 TEMMUZ ARASINDA

YÖK ile olan ortak çalışma neticesinde tercih alma işlemleri 8-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Temmuz son hafta tercihler açıklanacak. 28 Ağustos-2 Eylül arasında ek yerleştirme sonuçları açıklanacak.

Rehberlik.osym.gov.tr tercih hizmetlerinde yardımcı olmak için gündemde olacak. Sonuçlar adayların erişimine açıldı.

2013 LYS-1 Matematik & Geometri Soruları ve Çözümleri | PDF İndir

2013 LYS-1 Matematik ve Geometri soruları ve çözümlerini sizlerle paylaşalım.LYS-1 Matematik sınavı PDF dosyası şeklinde olarak indirebilirsiniz.LYS sınavı Matematik & Geometri cevapları 2013 LYS-1 Matematik-Geometri sınav soruları çözümleri pdf dosyası şeklinde indirebilirsiniz.

Matematik Soruları LYS 2013

 
 

Geometri Soruları LYS 2013

osym-lys

2013 LYS Soruları ve Çözümleri

2013 LYS Soruları Nasıldı?

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği 2013 LYS sınav soruları LYS maratonu devam ediyor,2013 LYS-4 Tarih, Coğrafya, Felsefe soruları ve LYS-1 Matematik ve Geometri soruları ve cevapları açıklandı.Dün yapılan LYS-1 Matematik Geometri sınavı sorularını sizlere sunuyoruz.

Dün 13:30 sıralarında TRT Haber ve TRT Okul ekranlarından canlı yayında çözülen sorular bugün tekrar tekrar diğer öğrencilerin çözmesini önerdiğimiz için internette paylaşıyoruz.Fem Yayın Merkezi Matematik zümresinden öğretmenler basına verilen testte 12. ve 18. soruların cevabının olmadığı kararına vardı.

İşte FEM dershanesinden yapılan açıklama:Matematik Zümre Koordinatörü Murat İnce; “Basına verilen matematik soru kitapçığındaki 12. soruda doğru cevaba ulaşılamamaktadır. Soruda verilen 1.öncüle soldan ve sağdan bakıldığında aynı değere ulaşılamadığından etkisiz eleman yoktur. Bundan dolayı verilen 1. seçenek yanlıştır. Dolayısıyla sorunun cevabı “Hiçbir” seçeneği olması gerekir. Fakat OSYM verdiği cevap anahtarında 1. seçeneğin doğru olarak kabul etmiştir. Diğer hatalı soru ise 18. soru olan polinom sorusudur. Soruda verilen ifadeye bölündüğünde elde edilen kalan, şıklarda yer almamaktadır. Dolayısıyla bu soruda doğru seçenek yoktur.” dedi.

Sorular bu sene nasıldı? Herkesin bir 2013 LYS-1 Matematik ve 2013 LYS-1 Geometri soruları ve çözümleri internetten canlı izleyebilirsiniz.

Matematik Soruları Nasıldı?

Anlaşılması zaman alan soruların yer aldığı 2013 LYS-1 Matematik sınavında, öğrencilerin süre sıkıntısı yaşayacağı zorluktaki sorular fazlaydı.Müfredat dışı soru bulunmamasının yanında şu ana kadarki LYS’lerin en zoruydu.

Geometri Soruları Nasıldı?

* 2013 LYS Geometri sınavı önceki yıllardaki sınavlara benzeyen soruların yer alması Geometri testinde pek sıkıntılı soruya rastlanmadı. Sadece ilk kısımda 2 tane soru, analitik düzlemde sorulmuş, diğer 20 soru analitikten bağımsız olarak sorulmuş.2013 LYS-1 Geometri testindeki soruları inceleyelim.

  • Sınavda Analitik Geometri ayrımı kaldırıldığı açıklanmıştı, ancak yine son 8 soru analitik geometri sorusuydu. Toplam 10 tane analitik sorusu vardı.
  • Sınavda çok kolay soru yok denebilir, genel olarak soruların seviyesi orta ve zor düzeyde sorulmuştur.
  • Geçen yıl olduğu gibi bu sınavda da 5 tane şekilsiz, tanımlama yapılarak sorulmuş soru vardı.
  • Yeni müfredatta yer alan altın oran, homoteti, fraktal vs sorusu sorulmamış, sadece şekil ile gösterilmiş olan bir döndürme sorusu sorulmuş.
  • Çalışan öğrencilerin, zamanı iyi kullandığı takdirde çoğunluğunu yapabileceği bir sınav olmuş.
  • Uzun, işlemli ve şekilsiz sorular çoğunlukta olduğu için sürenin 60 dakikaya çıkarılması isabet olmuş.

Haftaya devam edecek olan LYS maratonunda tüm öğrenci arkadaşlarımıza başarılar dileriz.