Google 15.yıl infografik | Neler değişti?

15.yılını dün kutlayan Google arama konusunda yeni bir güncelleme yaptı.Daha doğru sonuçlar göstermek için 2010 yılından beri güncellemediği arama algoritmasını güncelledi.Google 2013 Eylül’de güncellediği yeni arama algoritmasının adını Hummingbird koydu.Bu güncelleme ile Google’daki değişimlere gözatalım.

Google Arama Zaman Tüneli
Google Arama Zaman Tüneli

Google, Hummingbird algoritmasında daha uzun ve detaylı arama sorgularına daha uygun sonuçlar getirmeyi amaçlıyor. Daha önce anahtar kelimeler ile sonuçlara ulaşan kullanıcılar artık emir cümleleriyle istedikleri sonuçlara ulaşabilecek. Böylece “2. yeni şairleri kimlerdir?” gibi soru modelleri ile kullanıcının arkadaşları ile konuşuyor gibi Google’da arama yapması sağlanacak.

Bir diğer infografik ise Google’ın 15.yaşında neleri değiştirdiği,neler kazandığı konusunda hazırlanmış olan bir grafik.

Her geçen gün kendini güncelleyen bir yapı olan Dünya arama motoru devi Google’ı selamlıyoruz.

Mustafa ÖZCAN  – [email protected]

Yeni Müzik Servisi: mstf.müzik

27 Mayıs 2013’te aktif olan mstf.müzik servisini bugün güncelledim.Yeni müzik servisi olan mstf.müzik için görüşlerinizi aşağıdan belirtebilirsiniz.

Aklımda olan kaç gündür fırsat bulamadığım için yayına alamadığım müzik servisini siz değerli takipçilerime sunuyorum.Video player alt yapısını kullanıp Youtube üzerinden klipli bir şekilde paylaştığım müzikler rastgele bir şekilde çalıyor.

Mstf.Müzik Servisini kullanmak için buraya tıklayın.

Yeni müzik servisi ile artık mustafaozcan.info daha fazla gelişiyor.Yepyeni servisler çok yakında aktif olacak.

Mustafa ÖZCAN | [email protected]

Google’ın 15’inci yılı | Google Doodle ile kutlanıyor: Google

Google bugüne onbeşinci yıl dönümünü Google Doodle ile kutluyor.Google Doodle ile ilginç bir Doodle ile şaşırttı. Google’ın amacı, tüm dünyadaki bilgileri düzenlemek ve bunları herkes için erişilebilir kılarak kullanışlı hale getirmektir.1998 yılında kurulan Google bugün tam 15 yaşında.

Google 15 Yaşında

https://www.google.com/webhp?hl=tr#hl=en&q=google+in+1998 1998 yılındaki google sayfasını görmek için linke tıklayın.

google-15-ci-yil

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google’da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek”tir.Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenenDon’t be evil” (Kötü Olma) dır. 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, California’ya taşınmıştır.
Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı,[14] bir milyardan fazla arama isteğini işlediği[15] ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir.[16][17][18][19] Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır. Cr-48 ana işletim sistemi olarak da bilinen yeni Google Chrome OS,15 Haziran 2011 tarihinden beri, Samsung 5 Serisi[20] ve Acer AC700[21] gibi ticari Chromebook’larda[22] kullanılmaktadır.

Google Web Arama
Milyarlarca Web sayfasında arama yapın
Google Chrome
Hız, basitlik ve güvenlik için oluşturulmuş bir tarayıcı
Google Mobil
Google Mobil
Google ürünleri mobil telefonunuza gelsin
Medya
Google Kitaplar
Kitapların tam metninde arama yapın
Görsel Arama
Web’de görselleri arayın
Google Haberler
Binlerce haber sitesinde arama yapın
Picasa
Fotoğraf bulun, düzenleyin, paylaşın
Özel Arama
Blog Arama
Favori konularınızla ilgili blog’ları bulun
Özel Arama
Topluluğunuz için özelleştirilmiş arama deneyimi oluşturun
Google Akademik
Akademik belgeleri arayın
Alerts
İstediğiniz konularda e-postayla güncelleme alın
Ev ve Ofis
Google Dokümanlar
Çevrimiçi belgelerinizi, sunumlarınızı ve elektronik tablolarınızı oluşturun ve paylaşın
Hızlı, aranabilir e-posta; daha az spam
Google Translate
50’den fazla dil arasında metinleri, Web sayfalarını ve dosyaları anında çevirin
Google Cloud Print
Her yerden, her cihazdan yazdırın
Sosyal
Blogger
Bir blog sayesinde yaşamınızı çevrimiçi olarak, hızlı, kolay ve ücretsiz şekilde paylaşın
Google Grupları
Posta listeleri ve tartışma grupları oluşturun
Hangouts
Hayatın bir parçası haline gelen görüşmeler. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde, üstelik ücretsiz.

iPhone 5S 649 $ = 3199 TL

Merhaba bugün iPhone 5S fiyatı Türkiye’de ne seviyelerde onu inceleyelim .Nedir bu Ülkemizdeki vergi oranları 649 $ ‘ a satılan yeni iPhone 5S 16 GB Türkiye satış fiyatı 3199 TL olarak belirlendi.

IHS SuppliiPhone 5S’in 16 GB’lık modelinin maliyetinin 191 dolar64 GB’lık modelinin ise 210 dolara mal olduğu açıkladı. Bu fiyat bedellerinin içerisinde; montaj, imalat, dağıtım, reklam, paketleme, araştırma ve geliştirme gibi etkenler dahil değil.

16 GB’lık ve 64 GB’lık bir iPhone arasında tam 200 dolar fiyat farkı bulunuyor.Ayrıca Apple’ın iPhone’lara ekstra bir flaş eklemesinin maliyeti ise yalnızca 19 dolar ve 4 inçlik bir Retina ekranın tüm maliyeti ise 41 dolar.

iPhone 5S 649 $ = 3199 TL

iphone-5s-fiyati

Türkiye’de 649  $ olan cihazın 3199 TL oluşunu anlayamıyor musunuz? 649 USD üzerinden tüketiciye ulaştırılan iPhone telefonlar Türkiye’ye nakledilirken 15 USD ekleniyor. 700 USD’ye Türkiye’ye gelen ürün gümrükten giriş yapar yapmaz, 625 TL ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), hemen arkasından da %15 yani 450 TL KDV (Katma değer vergisi) eklenerek fiyatı 2500 TL seviyelerine yüklemekte.TRT Bandrolü 100 TL Diğer vergiler 30 TL 2630 TL civarlarına çıkıyor.

Buna ek olarak bayininde karını koyuyoruz ve telefon 3199 TL seviyelerinden satışa sunuluyor.

İşte Türkiye > İşte iPhone 5S > 649 $ = 3199 TL

Mustafa ÖZCAN – [email protected]

Android 4.4 Kitkat Ekran Görüntüleri | Android 4.4 Kitkat Ne Zaman Çıkacak

Google ve Nestle’nin yaptığı anlaşmayla KitKat  ismini Android 4.4 işletim sisteminde göreceğimiz Android 4.4 KitKat ekran görüntüleri sızdırıldı.Google her geçen gün güncellediği Android’ini bu sefer Nestle anlaşmasıyla Android KitKat ismi ile çıkarıyor.

Google’ın yeni Nexus telefonu ile birlikte yayınlanacak.Nestle ile yapılan anlaşmada Android 4.4 KitKat ismini kullanacağı yeni Android işletim sistemi görsellerini paylaşalım.

kitkat-androidAndroid 4.3‘te arama ekranında daha önce siyah ve mavi renk tonları hakimken, 4.4 sürümünde ise mavi ve beyaz renkleri kullanılmış.Mesajlaşma ekranında ise bildirim çubuğunun yeşil olması dikkat çekiyor.

android-4-4-kitkatkitkatandroid-4-4

Android 4.4 KitKat Ne Zaman Çıkacak

Android 4.4 KitKat Nestle’nin Facebook sayfasında bir kullanıcının sorusu üzerine Ekim’de yayınlanacağı belirtildi.Analistlere göre 14 Ekim’de Nexus 5’in tanıtımında görebileceğimiz Android 4.4 KitKat’ı heyecanla bekliyoruz.

 

GTA 5 Rekordan rekora koşuyor

Rockstar Games’in Playstation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürdüğü Grand Theft Auto 5 çok kısa sürede elde ettiği satış başarısıyla rekora koşuyor.17 Eylül 2013 tarihinde piyasaya sürülen GTA 5 büyük satış rakamlarına ulaşmayı başardı.Rockstar Games ürünü olan GTA 5 İngiltere‘de çıktığı ilk gün 1,57 milyon kopya satmayı başaran yapım gün sonunda tüm dünyada yaklaşık 800 milyon $ bir gelire ulaştı.

Rockstar Games‘i bir günde ufak bir servete kavuşturan GTA 5‘in satışları ikinci gününde de hız kesmedi.

gta-5-rekor

Rockstar Games den yapılan açıklama üç günün sonunda 1 milyar dolarlık bir gelire ulaştığını belirtti.Bunun bir rekor olduğunu belirten firma GTA 5 1 milyar dolarlık kazancı sadece 3 günde Take Two‘nun kasasına koymayı başardı.Hatırladığımız üzere GTA 4 ilk bir ayda 800 milyon $ seviyelerinde bir gelir sağlamıştı,GTA 5 üçüncü gününde sağladığı 1 milyon $ ile bakalım ne kadar öteye gidebilecek?

 

 

iOS 7 İndir | iOS 7 Kurulumu | iOS 7 Güncellemesi Resimli Anlatım

Dün Türkiye saatiyle 19:00’da yayınlanan Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7 güncellemek isteyen kullanıcılar için ios 7 indir konusunda yardımcı olmak için iOS 7 güncellemesini anlatacağım.

iOS 7 Indir

Yeni mobil işletim sistemi ve tamamen değişen tasarımı ile Apple yepyeni bir yenilenme sürecine girdi.Bu süreçte kullanıcılara testler yaptırarak Apple’ın yeni iOS’unu “beta” sürümünden çıkarıp tam sürüme geçirdi.Beta kullanan Developers hataları Apple’a bildirerek iOS 7’nin kısa sürede tüm eskikleri giderildi.

iOS 7 Güncellemesi Resimli Anlatım
iOS 7 Güncellemesi Resimli Anlatım

Dün tarih olarak tüm Ülkelere göre saatleri belli olan güncelleme TSİ ile 19:00’da güncellenmeye sunuldu.iTunes üzerinden güncellenebilen iOS 7 için güncellemeyi anlatmak istiyorum.

iPhone 4
iPhone 4S
iPhone 5
iPad 2 Wi-Fi
iPad 2 3G
iPad 3 Wi-Fi
iPad 3 3G
iPad 4 Wi-Fi
iPad 4 3G
iPad Mini Wi-Fi
iPad Mini 3G
iPod Touch (5. nesil)

Yukarıdaki dosyaları indirmeden önce iTunes sürümünüzü güncellemeniz gerekmekte. En son sürüm olan iTunes 11.1 sürümünü http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden indirip bilgisayarınıza kurunuz,aksi takdirde iOS 7’ye güncelleme yapamazsınız.

iTunes’i açın Güncellemeli kontrol edin.Cihazınızı bağlayın daha sonra Update kısmından yeni sürümü tarayın.

itunes_update_610x455

Karşınıza çıkacak ekranda İndir&Güncelle kısmından telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.

Screen_Shot_2013-09-18_at_3.33.51_PM_610x306

Ve karşınızda iOS 7:

Hello_270x405

 

Telefonunuzun Ayarlar kısmındanda bu güncellemeyi yapabilirsiniz.Ayarlar>Genel>Güncellemeler kısmına girerek iOS’un yeni sürümüne güncelleyebilirsiniz.

ios7-indir

ios7

 

Mustafa ÖZCAN / [email protected]