Buradasınız: Blog » Reklam » Türk sineması

Türk sineması

Türk sineması
Türk sineması

Türk halkının sinemaya tanışması Osmanlı zamanına kadar dayanmaktadır. Bir Alman yahudisi olan Sigmund Weinberg, 1897 yılında İstanbul Galatasaray ‘da bir birahanede “Bir Trenin La Ciotat Garına varışı” filmini gösterime sunmuştur. Bu film yalnızca 1 dakika sürmekte ve bir treni bir tren garına gelişini göstermektedir. 1897 yılından itibaren Türk sinemalarında binlerce film sergilenmiş ve halkımız sinema ile bütünleşmiştir.

Günümüzde sinemaya olan ilginin artmasının temel sebeplerinden biri artık sinemanın erişilmez bir olgu olmasından çıkmasıdır. Televizyonların evimize girişinden sonra insanlar artık filmlere merak sarmış ve değişik konuların beyazperdede gösterilmesine ilgi duymuştur. Artık şehirlerimiz gelişmesi ile birlikte alışveriş-merkezleri, yaşam merkezleri olgusu ortaya çıkmıştır. Bir sinema filmi izlemek için insanlar artık evlerine çok yakın bu merkezlerde olan sinema salonlarına rahatlıkla erişim sağlayabiliyorlar. Fahiş olmayan fiyatlar ile ailecek bir film izleyebiliyorlar. Her sinema salonunda 1 değil, 10 a yakın film sergileniyor ve bu filmlerden istediğinizi seçip rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. İsterseniz çocuklarınız ile bir anime-çizgi filme, isterseniz arkadaşlarınızla bir komedi filmine yada sevgiliniz ile romantik bir film izlemek çok kolay bir hal aldı. Sinema salonlarının yanı sıra artık internet üzerindende ücretsiz olarak film izlemek ve indirmekte çok kolay. Yerli yada yabancı binlerce filmi buradan indirebilirsiniz; “film indir bedava”.

Peki türk halkının sinemaya olan ilgisinin artmasıyla türk sineması ne duruma geldi dersiniz? Artık bir sinema salonuna gittiğiniz zaman filmlerinin bir çoğunun türk yapımı olduğunu görebilirsiniz. Daha kaliteli filmler, senaryolar, oyuncular insanların yerli yapım filmlere olan ilgisinide çekiyor. Her ne kadar yerli yapım filmler izleyicileri sinemaya çekmeye başarsada halen bir “başyapıt” filmimizin olmadığıda acı bir gerçektir. Türk oyuncularının Avrupa ‘ya açılması, yerli yönetmelerin Avrupa ‘da önemli ödüller alması ise son yıllarda türk sinemasında yüzümüzü güldüren ve ülkemizi onurlandıran nadir işlerdendir. Sizde yerli yapım en iyi filmleri izlemek istiyorsanız, doğru adres; “film indir bedava”.

Yorumlar

Yazar Hakkında

CEO & Founder at superguc.com

Reklam alanıdır. İletişim bölümünden teklifte bulunabilirsiniz.

© Mustafa ÖZCAN - mustafaozcan.info

Yukarı