Girişimcinin yol haritası TED konuşmalarından seçmeler

1984 yılında “Paylaşmaya Değer Bilgiler” sloganıyla yıla çıkan TED, kar amacı gütmeyen bir topluluk ve ilk çıkışında teknoloji, eğlence ve tasarım konu başlıkları altında insanları bir araya getirmek için kurulmuş bir topluluk.Yıllar geçtikçe büyüyen TED,şu an 1400′den fazla TED konuşmacısının yer aldığı TED Talks‘a her hafta yeni bir konuşmacının videosu ekleniyor.

Bende dikkatimi çeken girişimcilik ve teknoloji üzerine yapılmış konuşmaları sizlerle paylaşmak istedim.Daha önce “İnternet” diye bildiğimiz o sır nedir yazısında birkaç konuşmayı paylaşmıştım.

Angela Lee Duckworth: Başarının anahtarı? Metanet

Prestijli bir işten ayrılan Angela Lee Duckworth, New York devlet okullarında 7. sınıflara matematik öğretmeye başladı. Başarılı öğrencileri hırslı öğrencilerden ayıran tek şeyin I.Q. olmadığını hemen fark eden Angela, buradaki konuşmasında, başarının habercisi olarak adlandırdığı “metanet” teorisini açıklıyor.

Harish Manwani: Kâr her zaman amaç değildir

Global bir şirketin baş işletme yöneticisinin, bilanço ya da kâr hanesinden öteye bakmasını çok beklemezsiniz. Fakat Unilever’in BİY’i Harish Manwani, üst düzey karar verme aşamasında değer, amaç ve sürdürebilirlik katmanın sadece akıllıca değil, 21.yüzyılda sorumlu iş yürütmenin tek yolu olduğuna dair tutkulu bir savunma yapıyor.

Jason Pontin: Teknoloji büyük sorunlarımızı çözebilir mi?

1969’da, Buzz Aldrin’in ay yüzeyine tarihi adımı insanlığı teknolojik olanaklar dönemine sıçrattı. Teknolojinin müthiş gücü tüm büyük problemlerimizi çözmek için kullanılabilirdi. Günümüze doğru ileri sararsak, ne oldu? Kendimize göstereceğimizin hepsi mobil uygulamalar mı? Gazeteci Jason Pontin teknolojiyi etkili kullanmamızda ortaya çıkan sorunlara yakından bakıyor… gerçekten önemli sorunlara.

Richard St. John:”Başarı devamlı bir serüvendir”

Samimi tavriyla Richard St. John bize basarinin tek yonlu bir yol olmadigini devamli bir seruven oldugunu hatirlatiyor.Bize iyi bir ornek verebilmek icin kendi sirketinin yukselisini ve tekrar dususunu kullaniyor —durdugumuzda, kaybederiz.

Türler arası internet? Gelişmekte olan bir fikir

Maymunlar, yunuslar ve filler mükemmel iletişim becerileri olan hayvanlardır. İnternet, onlar gibi duyu yetisine sahip hayvanları da içerecek şekilde genişletilebilir mi? Dört mükemmel düşünürün panelinden yeni ve gelişen bir fikir: Yunus araştırmacısı Diana Reiss, müzisyen Peter Gabriel, nesnelerin interneti vizyoneri Neil Gershenfeld ve internetin babalarından biri Vint Cerf.

Mustafa Özcan

İşte benim internet serüvenim: Dün gibi geçen kocaman 8 yıl

O zaman levelleri olan bir oyun gibi görünen internetin bir gün bitecekmiş gibi baktığım 2006 yıllarını hatırlattı bana.Ne günlerdi diye biraz kayıtlara baktım, baktıkça neler yaptığım şeyler bir film şeridi gibi gözlerimin önünde şekillendi.Oysa bir oyun gibi başlayan sonsuzluktu internet benim hayatımda.Yaşından büyük birçok şeyi yapmak mı dersin her gün yeni bir şey öğrenmek mi dersin? Henüz 1314 yaşında olan bir çocuk için bunları ayırt etmek gerçekten zordu.Serüven daha yeni başlamıştı.Yeni şeyler öğrenmek o kadar sevinçli geliyordu ki bugüne yansımaları bile musmutlu bir tebessüm ifadesi…

Hiç unutamadığım yıllar, o zamanlar blogcu.com daha yeni kurulmuş etrafta kaynak yok hazır templateler ile bir web sitesi yapmak eğlenceliydi.Blogcu‘nun forum bölümünden html kodlar paylaşılır ne bilim yok radyo playerlar,kayan yazılar,resimlere efektler gibi türlüce farklı şeyler eklerdim bloguma.Tabi o zamanlar yıl 2005 yeni yeni internette kendinin yaptığı şeyleri üretme dönemine başlayıvermiştim.

2005 - blogcu.com
2005 – blogcu.com

Daha sonraları blogcu 2007’de nokta.com tarafından satın aldı ve birçok şeyi değişti.Yeni arayüz yeni yazılım derken yepyeni bir blogcu ortaya çıktı.Blogcu’dan önceleri ücretsiz forumlar vardı.Orada hazır forum üzerinden kendi web sitemizi yapmak ile uğraşırdık.Bu forumlar daha sonraları kendi alanadları ile sahipliğe ücretsiz açık kaynak kodlu yazılımların dağıtılmasıyla farklı bir hal aldı.SMF’ler PHPBB’ler ve benim vazgeçilmezim olan vBulletin gibi birçok yazılımlar kullanılıyordu.2000 yılında çıkan bir vBulletin vardı ama ben ancak vBulletin 3 sürümünü hatırlıyorum sanırım 2004 yılları olsa gerek yeni yeni Türkiye’de kullanılıyordu.Lisanslı bir yazılımdı 145$ gibi bir rakam ile sınırsız kullanım hakkı tanınıyordu.En güçlü forum yapısı tabiki vBulletindi.Hatta şöyle bişey vardı diğer forumlara alışmak biraz farklıydı.Birkez vBulletin kullanan diğerine geçemiyordu 🙂 XML ile template sistemi olan ve birçok plugins destekli bir yapıydı vBulletin.Bir anı gibi görünen o kadar çok şey var ki hatırladıkça hatırlıyorsun.

O zamanlar her gün bir şeyi bozup yeniden yaparak kendimi geliştiriyordum.Aslında bana göre hayatta birçok şey “deneme-yanılma” ile oluyor.Tam o sıralarda yaşından büyük kişilerle Messenger (unutulmayacak bir dev) ile bağlantı kurarak tanışıyorduk.Daha internet dünyasında elbette büyük birçok firma vardı ancak kendi başında işler yapan abilerde vardı.O günün deneyimlerinin bugüne yansıması ayrı bir mutluluk veriyor insana.Messenger’dan birini ekleyip sadece ismini gördüğümüz günler…Adı çıkıyordu ta ki karşı taraf kabul ettikten sonra resmi ve durumunun çıktığı dönemlerdi.Birisiyle sohbet etmek için bir şey sormak için heyecan sarıyordu bedenimi.Çünkü elinde hiçbir şey yok sadece yönlendirmeler ile yukarıda belirttiğim gibi oyunun levellerını geçiyordun. 🙂 Neyse gelgelelim forumlar,bloglar bilmem free hostlar bende eski sevgiyi daha çok profesyonel yapıp neden kendi host,domainim ile kendim bir şeyler yapmıyorum sorusunu oluşturdu.

İşte tam burada Messenger ile hergün o sağda solda gördüğümüz forumlarda sitelerin sahiplerini ekleyip konuşuyordum.Sürekli bir bilgi alış-verişi derken işte büyük forumlarda yönetici oldum.Farklı sitelerde yetkiler aldım.Ama benim hayalim farklıydı benim kendim kurcalayacağım bozup yapacağım kendime ait web sitelerinin olmasıydı.Neyse o zamanın abilerininde desteği ile fazladan olan domainlerinden birini bana veriyorlardı bir başkasından hostu ayarlıyordum ve tamir zamanı başlıyordu 🙂 Türlüce scriptler mi denemedim o zamanın ASP’si ile başlayıp veritabanı (MDB) ile çok kolay bir şeyler yapmak zevkli geliyordu.O zamanda hatırladığım tek kaynak aspindir.com vardı.Ama niyeyse o tat vermedi ASP’den uzaklaşıp daha çok kişisel olan PHP’ye yaklaştım.Tabi kaynak fazla yok herkes yeni yeni kişisel yazılımlar oluşturuyordu.Daha önceleri tüm sitelerde hazır yazılımlar vardı.Messenger sohbetleriyle aldığım domain dün gibi aklımda sanalzamani.com Mahmut EFE isminde bir abiydi samimiyet ile bana vermişti domainide hostuda artık tüm herşey sıfırdan elimdeydi sürekli yeni bir şey kurup siliyordum.vBulletin forum ile devam ettim.Forumlarda eklentiler daha yeni yeni çıkıyordu.O zaman Google’da böyle algoritmalar gelişmemişte ne kadar çok içerik o kadar çok büyük bir site mantığı hakimdi.SEO konusunda da bir eklenti vardı adı “Forum SEO by Zoints” diye geçiyordu onu kurup işte linkleri SEF (Search Engine Friendly URLs) yapıyorduk.Zamanla işte modlar filan yetkiler veriyorduk derken o hayallerde geldi geçti bitti.

Artık zaman geçtikçe daha büyük şeyler öğrenme hevesi sarıyordu bünyemi.2006-2007 yılları artık hosting kullanmaya başlamışız birçok konuda bilgi sahibiyiz filan derken Tirenium.net diye İzmir’de bir abinin firmasıydı. Onda o zamanlar 3-4 makine vardı sanırım tam hatırlamıyorum.Fedora kurulu yenilikçi bir abiydi dün gibi hatırlıyorum.Bayağıda büyük müşteri kitlesine sahip bir firmaydı.Konuştum falan işte derken abi bana o zaman cPanel kurulu bir makinenin “root” olma yetkisini vermişti.Artık 14 yaşında birinde müşterileri olan bir Yer Sağlayıcı firmanın yönetimi bendeydi.O kadar çok şey öğrenmiştim ki Linux adına güvenlikten tutun hızlandırmaya kadar dün gibi her şey aklımda.Tabi hatlar şimdiki gibi nerde “Fedora Ana Makine-1 deki internet bağlantısı 10mbitten 100mbit’e yükseltildi” haberini hatırlamak çok farklı geldi bugün bana 🙂 Şimdi şaşırıyorum o kadar çok şey varken neden tamamen içine girmemişim işte bu sorunun cevabı yaşın çok küçük olması.Neyse derken Tirenium’da bir süre hem kendi sitelerimi barındırdım hem birçok kişiye hosting satmayı başardım. Yıllar 2007-2008‘e geliyordu oradan bir üst kademe olan asoshosting.com ile tanışma dönemi başladı.Tirenium’dan daha büyük bir firma olan asoshosting macerasıda benim kazandığım deneyim ile birleşerek daha farklı his uyandırmıştı.Orada da yeni bir makine ile yola çıkmış bir yer sağlayıcı vardı.

Orada ciddi ciddi bu işin içine girmiş hem web tasarım hem hosting derken artık tek başına bir şeyleri başarmanın keyfini iyice öğrenmiştim.Arada geçen bir çok şey vardır anlatmakla bitmez 🙂 Neyse orada bir sunucu artık bende kendi ismimde bir firma ile bir şeyler satayım benim de müşterilerim olsun fikri sıcak geliyordu.Tam o sırada www.ozcanhost.net domainini reglemiştim. Tabi ki burada geçen sürede ne benim cebimden bir lira çıktı ne de bir lira cebime girdi. Çünkü ben daha çok küçüktüm 14-15 yaşında ne bir banka hesabım var ne de bana bu konuda yol gösterecek çevremde bir insan.Çünkü kimse bilmiyordu internet-para kavramını.Aileme söylemeden bir şeyler kovalıyordum.Söylesen de anlayacak değillerdi.Onlar için gerçek elle tutulur bir şey olmadığı için farklı muhakeme ediyorlardı.Oysa ben en az 30-40 kişiye ürün satmayı başarmıştım.Kaç kişiye web sitesi yapmıştım.Bu paralar iki firmanın sahiplerine gidiyordu ve benim amacım para değildi zaten 🙂 Bunu öğrenmek sanalda olsa bir şeylere sahip olmak daha mutluydu benim için.O günden deneyimler bugüne musmutlu yansımalar

ozcanhost.net - 2007-2008
ozcanhost.net – 2007-2008

Bugün yazdığım bu site bile aslında 2007-2008 yılında kayıtlıydı ve benimdi.(mustafaozcan.info) o dönemde sektör içinde olan bir kişiydim.Daha Twitter filan yeni çıkmıştı Türkiye’de bırakın Twitter falan insanlar yerli bir şeyler üretme hevesini yeni yeni tadıyordu.Ben o zamanlarda kendi içerik yönetim sistemimi bile yazmıştım.WordPress kullanmıştım ama bir türlü tatmin olmuyordum neden ben kendi panelimin olduğu sistemi yazmıyorum diye basit&sade bir PHP içerik yönetim sistemi yapmıştım.Yıllar o kadar çabuk geçmiş ki bir dönemde hep üstüne koyarak adım atmıştım.Tabi seneler 2009‘a filan yaklaştığında lise döneminde duraksayan bir ben daha farklı geliyordu tıpkı 2D -> 3D ‘ye geçiş gibi bambaşka bir hal almıştı.Öğrenme dönemi bitmiş artık daha çok bir şeyler kazanma dönemine doğru yelkenler çevrilmişti.Önceleri bir çok şeyin olduğu bir yumak varken yaşamda şimdilerde içinden sadece yarayanları seçip ayırt ettiğim bir tarza dönüşen bir hayat ile karşı karşıyayım.Arada birçok serüven oldu daha sonraki yazılarda onlardanda bahsedeceğim 😉

İşte geçen yaklaşık 8 yıllık sürede birçok değişen şeyi ifade edebilirim.Buraya yazmakla bitmeyen birçok şeyi.Bizim o eski yıllarımızda insanlar bir grup olarak proje ortaya koyuyordu,yönetiyordu şimdilerde artık herkes sosyal medyanın bir getirisi midir nedir tam emin olamasam da daha çok “kendi” odaklı bir biçime dönmüş durumda.Benim web sitem,benim e-ticaret sitem,benim projem,benim girişimim artık herkes kendi işinin patronu olma hevesinde.8 yıllık dolu serüvende uzun uzadıya bu yazıyı yazdım ama bana o kadar çok şeyi hatırlattı ki ve bugün şunu artık diyebilirim ki ;

“İnternet levelleri olan bir oyun değildi ve sonsuza kadar devam edecekti.”

Mustafa ÖZCAN

Bana ne kadar yakınsa benden o kadar uzak?

Hayal Bana Yakın Yar Bana Uzak

Hayal bana yakın yar bana uzak
Sevdası başımda dolanır gitmez
Aşkına düşeli ar bana uzak
Yüz bin öğüt versen biri kâr etmez

Senin aşkın beni kıldı ürusvay
Düşmüşüm peşinde koşarım hay hay
Kabul et kapında beni de kul say
Dost yolunda ölür aşık ar etmez

Ey beni bu derde giriftar eden
Eski muhabbeti kaldırdın neden
Gönül ister kavuşmayı ölmeden
Ah çeker ağlarım yar elim yetmez

Beni yakan yansın aşkın narına
Gönül düştü bir zalimin toruna
Bakmaz mısın bu VEYSEL’in zarına
Gül olmasa bülbül ah u zar etmez.

Mustafa Özcan / mustafa@mustafaozcan.info

TechCrunch Crunchies 2013 Kazananı Kickstarter oldu!

Bu sene 7.kez düzenlenen Crunchies’in 2013 kazananı CloudFlare, Snapchat, Twitter ve Uber gibi isimleri geride bırakan Kickstarter oldu!.En ilgi çekici özelliği ile Kickstarter kendi bünyesinde yer alan projelere dakikada 913 dolar fon sağlamak ile dikkat çekiyor.

TechCrunch Crunchies 2013

Chris Sacca 2013 yılının melek yatırımcısı seçilirken, Dropbox‘ın kurucuları Drew Houston ve Arash Ferdowsi ise yılın kurucuları ödüllerinin sahibi oldu. Yılın en iyi yeni girişimi olarak ise Tinder gecenin kazananı oldu.

2013 yılının en başarılı CEO’su olarak Twitter’ın CEO’su Dick Costolo seçilirken,Yılın VC’si dalındaki ödülü ise Benchmark Capital‘dan Peter Fenton olurken 2013 yılının en iyi uluslararası girişimi ödülünün sahibi ise Waze oldu.

İşte 2013 TechCrunch Crunchies Kazananları!

En Başarılı Teknoloji
Apple A7 Processor – İkinci
Bitcoin – Kazanan
node.js
Planet Labs low-cost satellites
Project Loon
En iyi topluluk destekli girişim
Airbnb – Kazanan
Crowdtilt
DogVacay
Homejoy
Lyft – İkinci
En iyi E-Ticaret Uygulaması
BarkBox
Good Eggs
Polyvore – İkinci
Warby Parker
Wanelo – Kazanan
En iyi mobil uygulama
Mailbox
Snapchat – Kazanan
Tinder
VSCO Cam
WhatsApp
Vsco Cam – İkinci
En iyi çıkış yakalayan girişim
Lulu
QuizUp – İkinci
Tinder
Upworthy – Kazanan
Whisper
En iyi sağlık Startup
Fitbit
MyFitnessPal
One Medical Group – Kazanan
Oscar – İkinci
Practice Fusion
En iyi tasarım
Exposure by Elepath
Nest Protect
Pencil by FiftyThree – Kazanan
Hi
Yahoo Weather – İkinci
Best Bootstrapped Startup
Grammarly – İkinci
Imgur – Kazanan
NerdWallet
SmugMug
TaskUs
En seksi kurumsal girişim
Box
ClearSlide
New Relic – Kazanan
Optimizely
Zendesk – Kazanan
En iyi uluslararası girişim
BlaBlaCar – İkinci
Huddle
Supercell
Waze – Kazanan
Xiaomi
En iyi eğitim girişimi
Code.org – İkinci
CreativeLIVE
Duolingo – Kazanan
Khan Academy
Treehouse
En iyi donanım girişimi
3D Robotics – İkinci
Oculus VR – Kazanan
SmartThings
Sonos
Square
Yılın zaman öldüreni
Candy Crush Saga – Kazanan
Netflix – İkinci
Tinder
Vibease
Vine
En iyi sosyal etki yaratan girişim
Code.org – İkinci
Crowdtilt
Edward Snowden’s NSA Revelations – Kazanan
StopWatching.Us
Watsi
Yılın melek yatırımcısı
Steve Anderson
Michael Dearing
Keith Rabois
Babak Nivi & Naval Ravikant – İkinci
Chris Sacca – Kazanan
Yılın VC’si
Peter Fenton (Benchmark) – Kazanan
Jim Goetz (Sequoia Capital)
Reid Hoffman (Greylock Partners)
Bill Maris (Google Ventures)
Bijan Sabet (Spark Capital) – İkinci
Yılın kurucusu
Arash Ferdowsi & Drew Houston (Dropbox) – Kazanan
David Karp (Tumblr)
Aaron Levie (Box) Lee Holloway , Matthew Prince & Michelle Zatlyn(CloudFlare) – İkinci
Deena Varshavskaya (Wanelo)
Yılın CEO’su
Jeff Bezos (Amazon)
Dick Costolo (Twitter) – Kazanan
Travis Kalanick (Uber) – İkinci
Marissa Mayer (Yahoo!)
Elon Musk (Tesla Motors & SpaceX)
2013′de kurulmuş en iyi girişim
Anki
Coinbase – İkinci
Glow
Tinder – Kazanan
Whisper
2013′ün en iyi girişimi
CloudFlare
Kickstarter – Kazanan
Snapchat
Twitter
Uber – İkinci

Soçi 2014 Kış Olimpiyatları

Büyük heyecan bugün başlıyor.Rusya Sochi Olimpiyat Oyunları için 50 milyar dolarlık büyük harcama ile 7 Şubat 2014 bugün TSİ 18:00 civarında açılış yapılacak.Londra’da 2012 yaz olimpiyatları için 15 milyar dolar harcanmıştı.Bu sene Rusya’da yapılan harcamaların daha çok güvenlik amaçlı yapılan harcamalardı.

Soçi 2014 Kış Olimpiyatları

2014 Kış Olimpiyatları, 7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenecek olan 22. Kış Olimpiyatları. Rusya böylelikle ilk kez bir Kış Olimpiyatına ev sahipliği yapacaktır. Daha önce Sovyetler Birliği döneminde Moskova’da 1980 Yaz Olimpiyatları’na ev yapmıştı.

Sochi-2014-olympic-winter-games-wallpaper

En Popüler Programlama Dilleri 2014

CodeEval tarafından yayınlanan grafiklere göre 25 bin yazılım geliştiriciden topladığı verilerle hazırladığı, 2013 yılının verilerine göre ‘en popüler programalama dilleri’ listesini paylaştılar.

Geçmişte çok sayıda farklı kuruluşlar tarafından programlama dilleri popülariteye göre sıralanmıştı. Ancak CodeEval hem yazılımcılarla işverenleri bir araya getiren ve online bazı yarışmalar düzenleyen yapısıyla öne çıkıyor hem de aşağıda da görebileceğiniz gibi listede programlama dillerinin 2011, 2012 ve 2013 değerlerinin tamamı bulunuyor. Bu da ister istemez geriye dönük olarak çeşitli çıkarımlar yapmayı fazlasıyla kolaylaştıran bir etmen.

Listeye göre en popüler programlama dili yüzde 30,30 ile Python. Python’un ardından ikinci sırada yüzde 22,20′lik oranıyla Java ve yüzde 13′le C++ yer alıyor.

Screen Shot 2014-01-17 at 2.46.35 PM

Apple’ın iOS ve Mac platformları için kullanılan Objective-C‘de yükselen eğrisi ile dikkat çekiyor. Geçen seneye göre yaşadığı yüzde 300′lük büyümeye rağmen Objective-C’nin 2013 yılındaki ağırlığı yüzde 0,40 seviyesinde.

Listeye gözatarak sık kullanılar yazılım dillerini öğrenebilirsiniz.

Mustafa Özcan / [email protected]

Etrafımızı Saran Zombiler

Bilmem dikkatinizi çekti mi dün, uzun zamandan sonra yeni çıkmış oyunlara göz gezdirirken karşılaştığım ve son üç aydır film seçerken karşımıza sürekli bir Zombi filmi çıkmasının ardında yatan “Etrafımızı Saran Zombiler” efsanesini yaratalım.Belki bir birçoğunuzun bu yazıyı okurken “Aaa evet” diye kendinize cevap vereceğiniz efsanenin hayatımıza girdiği noktalara değinmek istiyorum.

Dün oyunlardan dikkatimi çeken aslında uzun süredir hayatımıza girmiş olan zombiler nedir ne değildir öncelikle ona bakınalım.Zombi, voodoonun Afro-Caribbean ve Creole ruhani inanç sistemlerinde ölümsüz bir insandır.Bu folklorik zombiler doğaüstü güçler ve şamanistik hekimliği vasıtasıyla, yaşayanlar arasında korku yaratmak amacı ile ölü insan bedenlerinin yeniden canlandırılması olarak inanılan zombiler 2010 yılından sonra özellikle sinemada yeniden diriltilmeye başlanmış.Shaun of the Dead,The Crazies,Survival of the Dead,I Spit on Your Rave,Resident Evil: After Live filmleriyle birlikte yeniden zombi filmleri hayatımızda yerini aldı.Eskiden sadece film olarak yansıtılan zombiler her geçen gün artık sıradan şeyler olarak oyunlarda,filmlerde gündelik hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkmaya başladı.

zombie

 

Özellikle yeni nesile daha çok entegre edilen Zombi kavramı gün geçtikçe büyüyor.Bunları birkaç basit örnekle açıklamak gerekirse,oyunlara gözatalım.Örneğin;

Bilmeyenler için öncelikle açıklayayım Merlin’in Kazanı isimli internet sayfasının oyunları yakından takip ettiğini düşündüğüm için oradan birkaç alıntı yapalım.Sitede “zombi” kelimesini arattım ve Haberler kısmında çıkan sonuçları sizlerle paylaşıyorum.

zombi-merlininkazani

Yaklaşık son 6 aydır 50 tane oyun haberi ile karşılaşıyoruz.Bu sadece tek bir oyun sitesinde ve en göze çarpan olayları paylaşan bir site.Bununla kalmıyor aynı zamanda 6 yaşındaki kuzenimden dikkat çeken diğer bir oyun ise Facebook üzerinden oynanan online oyunlar kısmında Flash tabanlı birçok oyunda “zombi” oyunlarını gördüm ve küçük yaştaki çocukların erken yaşlarda zombilere yönetilmesi ve bunun ilerleyen yaşlarında hayatına yansımalarını düşünecek olursak “Etrafımızı Saran Zombiler” efsanesini yavaş yavaş yaratıyoruz.

Bunları okuduktan sonra hayatınızda zombiler kavramının geçtiği birçok şey ile karşılaşmış olduğunuzu farkedeceksiniz.İlerleyen zamanlarda efsane gerçek olur mu bilmem ama ilgimi çeken bir şeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Mustafa Özcan / [email protected]