Facebook’un yeni haber uygulaması: Paper | Facebook Paper İndir

Sosyal ağ devinden yeni uygulama Paper, Flipboard’a rakip olarak mobil haber uygulaması Pazartesi günü App Store’da yerini alıyor.Facebook yeni uygulaması ile kullanıcıların daha fazla haber görmesini sağlamak için yeni özellikleri devreye alması bir yana, Paper sosyal ağın mobil odağında büyüme isteğinin önemli bir parçası olacak.

Facebook entegreli olacak olan Paper, 19 farklı konuyla kullanıcısına ulaşacak olan Paper’da Facebook’un haber akışı da bulunuyor.

Facebook Paper

Flipboard’a rakip olarak yeni uygulamasını çıkaran Facebook, tasarımı ve kullanımıyla ilgili kolaylığı hazırlanan videodan anlayabildiğimiz uygulama, Facebook mobil uygulamalarından farklılığını ortaya koyuyor.Uygulamadaki önemli detaylardan birisi de tek parmak üzerine kurgulanması; haberi ve görseli büyütme gibi özellikler tek parmakla mümkün kılınmış bir tasarım ile karşımızda olacak Paper, APP Store’daki yerini heyecanla bekliyoruz.

Mustafa Özcan / [email protected]

Microsoft Türkiye’den Büyük Ayıp !

Microsoft’un Türkiye blogunu hiç yakından incelemişmiydiniz ? Biz İnceledik ve yaptığımız incelemeler doğrultusunda sitede birçok hataya rastladık, Microsoft gibi bir kurumun bu tarz bir çalışmada standartları göz ardı etmesi ve baştan savma iş yapmaları oldukça üzücü, sitenin programlamasında kullandıkları açık kaynak kodlu hazır bir yazılımın olması ve bu yazılımın Microsoft’un programlamada en büyük rakibi olan PHP Tabanına dayanması bizi güldürdü.

asp-vs-php

Asp ve Aspx gibi kendilerine ait programlama diline sahip olmalarına rağmen en büyük rakipleri olan Php’yi tercih etmeleri oldukça ilginç ve merak uyandırıcı…

Ayrıca Neden Açık Kaynak kodlu hazır bir yazılım ?

Microsoft gibi bir yazılım devinin neden hazır bir platformu tercih ettikleri gerçekten ilginç, ve bu durum düşüncelerimizi aslında Microsoft PHP’yi gizliden desteklediği yönüne çekiyor.

WordPress ile hazırlanmış olan blogun yönetim panelin ulaşmak için http://blog.microsoft.com.tr/wp-admin adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kullanılan bu yazılımın dışında, sitenin görsel programlamasını kontrol ettiğinizde W3C standartlarına uygun olmayan 13 Hata ile karşılaşıyoruz ,bu hataların dışında HTML5 ve CSS3’e çok
uzak olduğu gibi kullanılan imaj dosyalarıda oldukça büyük ve parçalanmamış durumda.

Aslında asıl kahkaha burada patlatılmalı, biz bu durumun sebebini yine Microsoft’un ürünü olan “İnternet Explorer” la bağdaştırıyoruz çünkü bilindiği üzere web geliştiricilerinin en büyük problemi olan Microsoft’un İE ürünü görsel programlamada oldukça geri kalmış ve birçok yeni özelliği desteklememektedir. Microsoft Türkiye yazılımcılarıda muhtemelen hazırladıkları blog temasını İE’nin versiyonlarına uyarlamakta zorlandıkları için bu tarz ilkel bir yönteme başvurmuş olmalılar.

Bu durumunun Microsoft’a yakışmadığını üzülerek bildirmek isteriz.

Cüneyt Terük ([email protected])

Assassin’s Creed Liberation HD 2014 İndir | Liberation Download

Assassin’s Creed‘in yeni oyunu Liberation Fransız ve Kızılderili savaşını
konu almakta olan Assassin’s Creed 3 , zengin bir baba ile köle bir annenin kızının hayatı işlenmiş ve bunu büyük bir heyecan ile oyuna taşımış.

Assassin’s Creed Liberation

Assassin’s Creed 3: Liberation HD’yi oynamaya başlamadan önce, aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli en önemli şey  daha önceden PS Vita’ya özel olarak geliştirilmesi konsollar ve ardından konsollar ve PC’nin yolunu tutması. Çünkü bu gerçeği unutup oyuna normal bir Assassin’s Creed yaklaşırsanız oyunun yapımıymış gibi , hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz bir hayli yüksek.

Assassins-Creed-Liberation

Aveline bazen tam bir , bazen bir diplere köle,olmazsa bazense bir suikastçı. Yapımcılar Aveline’ı üç uygun karaktere bölerek, bu karakterlere  görevlerle şekillendirmişler oyunu şekillendirmişler. İlk bakışta kulağa hoş olmazlarından bir fikir gibi gelse de, hanımefendi halinizdeyken tırmanma ve silah kullanma gibi bir Assassin’s Creed oyununun  olmazlarından mahrum kalmanız, oyunun son halinizde   vurdururken, bu bölümleri de son derece sıkıcı bir hanımefendiale getiriyor. Köle Aveline hanımefendi halinde görece daha temposunun kullanışlı. Bu halinizde imkanınız tırmanma, zıplama gibi özelliklere bölümüne sahipsiniz, ancak silahların büyük bir  erişim imkanınız yok. Oyunun zevkli en zevkli olduğu hal ise elbette suikastçı baba elbisenizi üzerinize geçirdiğiniz anlar.

Internet Download Manager 6.18 Build 12 İndir | IDM 6.18 Download

Biraz daha program ağırlıklı bir web sitesi modeline ve arşivi genişletmek için sizlerle program paylaşımında bulunacağım.Internet Download Manager 6.18 son sürümü Build 12 yi sizlerle paylaşmak istedim.

Internet Download Manager 6.18 Build 12

IDM veya IDMAN olarak bildiğimiz dosya indirme hızını arttırarak size zaman kazandıran, yarıda kalan indirme işlemlerinize kaldıkları yerden devam etmenize imkan sağlayan, bünyesinde zamanlama özelliği barındıran ve indirilecek her türlü dosyayı yönetme olanağı sunan çok kullanışlı bir dosya indirme yöneticisidir.

Bu program ile bağlantınızın kesilmesi sonucunda yarıda kalan download işlemlerinize kaldığı yerden devam edebilir, dosyaları hızlı bir şekilde indirebilir ve ne zaman indirileceğini ayarlayabilirsiniz. Profesyonel bir indirme yöneticisi olan Internet Download Manager FTP, HTTP, HTTPS ve SHTTP protokollerine, proxy sunucularına, güvenlik duvarlarına (firewall), çerezlere (cookie), MP3 ses dosyalarına ve MPEG video içeriklerine destek barındırıyor. Internet Explorer, Firefox ve diğer tüm popüler tarayıcılara entegre olabilen yazılım sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor.

İş Hayatındaki Kısaltılmış Karizma Kelimeler

İş hayatında, televizyonlarda ,dergilerde ,internette hemen hemen yaşamın her alanında karşımıza çıkan “Kısaltılmış Karizma Kelimeler” diye tabir edebileceğimiz ünvanları sizlere açıklamak istedim.

Kısaltılmış Karizma Kelimeler

CEO—Chief Executive Officer
İcra Kurulu Başkanı

COO—Chief Operating Officer
Genel Müdür

CGO – Chief Growth Officer
Büyümeden Sorumlu Başkan

CFO—Chief Finance Officer
Mali İşler Müdürü

CIO—Chief Information Officer
Baş Danışman

CTO—Chief Technology Officer
Teknolojiden Sorumlu Başkan

CGO—Chief Government Officer
Orta Düzey Yönetici “memur”

CLO-Chief Legal Officer
Hukuk grubu başkanı

CMO-Chief Marketing Officer
Pazarlama ve satış grubu başkanı

CAO-Chief Advertisement Officer
Reklam ve medya grubu başkanı

CISO – Chief Information Security Officer
Bilgi Güvenliği Yöneticisi

Bu şekilde uzayıp giden hatta yenilerine de oluşturabileceğimiz örneğin CAD,”creative art director” CAA “creative art animator” PSO “product sharing Officer” Ürün Sevkiyat müdürü PIV “product information visitor” Ürün Bilgilendirme Memuru gibi karizma kelimleri merak edenler için açıkladım.

Mustafa Özcan / CEO & Founder at superguc.com 😉

 

3D Printer Nedir?

Adını sıkça duyacağımız son dönemin yeni teknoloji harikası 3D Printer konusunda bugün açıklamada bulunacağım.Ülkemizde ayak sesleri yeni yeni hissedilmeye başlayan 3d yazıcılar (3d Printer) dijital tasarımları üç boyutlu  katı nesneler şekline getirmeye yarayan yeni bir teknoloji ismini verirsek genel bir tanım yapmış oluruz.

3D Printer

Geleneksel model biçiminden farklı bir şekil ile çalışan yeni teknoloji harikası 3d yazıcılar CNC tezgahları gibi nesneyi sadece delerek veya oyarak şekillendirmiyor.3D Printer,üreteceği dijital tasarımını “katılımlı süreç” denilen art arda gelen madde katmanları şeklinde döşeyerek, birbirine peşi sıra birleştirerek meydana getiriyor.Yeni teknoloji cihazı olarak sayılmayabileceğimiz 3d printer tarihçesi 1980’li yılların ortalarında Chuck Hull tarafından icat edilen ve patenti alınan bir prototip oluşturuldu.Ardından yapılan yeni eklemeler ile cihaza yeni özellik olan üç boyutlu nesneler oluşturma imkanı sunuldu.

3D Printer
3D Printer

3D Printer teknolojisi ilk ilham kaynağını bir animasyon programından aldı. Bu programda dizayn edilen şekiller, ayrı ayrı katmanlara ayrıldı. Bu katmanları sırasıyla oluşturan 3d Printerlar ile sanal olarak dizayn edilen nesnenin katı cismi üç boyutlu yazıcı tarafından medyana getirildi.Bilgisayar ortamında tasarlanan herhangi bir ürün yazıcılar tarafından katı haline dönüştürülebiliyor.Aynı boyut ve aynı şekilde oluşturulan nesneler 3d printerlar ile yeniden tasarlanıyor.

3 Boyutlu Yazıcılar Nedir
3 Boyutlu Yazıcılar Nedir

3 boyutlu nesnelerin katmanlar halinde hazırlanması gerekirken,tasarlanan bu modellerin yazıcıya gönderilmesiyle üretme işlemi başlamış oluyor.Tasarımınıza uygun materyalinin seçilmesinin ardından plastik,lastik,kağıt, metal veya poliüretan benzeri materyallerden ham maddenizi  belirleyerek oluşturduğunuz şekli somut bir cisim haline getirebiliyorsunuz.

3 Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı

Yazıcı bu olayı nasıl yapıyor sorusuna püskürtme, sıkma (sıkıştırma) veya 3D Printer’dan ürünün ortaya çıkarıldığı platforma malzemelerin aktarılması şeklinde aşamalardan geçilerek nesneniz katı haline ulaşıyor.

Bu yazıda 3D Printerlar hakkında bilgi sahibi olduk.Bir sonraki yazıda 3d printerların nasıl çalıştığını daha detaylı bir inceleme ile ele alacağız.

Esen kalın / Mustafa Özcan ([email protected])

 

 

Silikon Vadisi bir düşünce yapısıdır, bir bölgenin adı değildir.

Sevgili Burak Büyükdemir’in dün yazdığı yazıyı daha çok kişiye ulaştırıp ülkemizin ne durumda olduğunu daha iyi ifade etmek için alıntı yapıyorum.

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil

Silikon Vadisi bir düşünce yapısıdır, bir bölgenin adı değildir.

Sevgili siyasetçiler tane tane yazacağım belki okumanız kolay olur belki daha kolay anlarsınız.

İnovasyon kiloyla satılmaz, teknoloji fabrikada üretilmez.

Destek veriyoruz fikri olana para veriyoruz kimse gelmiyor diye dövünme, para hiç bir şeyi çözmez, sadece bir araçtır.

Bilgi devrimini anlamakta geç kalırsan ekonomini ömür boyu düzeltemezsin. Sanayi devriminde katma değeri küçük işlerle uğraşırsın. Başkasının üreticisi olursun.

Yıllardır yetiştirdiğin yeteneklerini kaçırırısan ülkenin kaynaklarını diğer ülkelere sunuyorsun demektir. Komplo arama.

Tüm yaptıklarının sorumlusu sensin, bu internet yasası senin seçimin.

Bu internet yasası bu ekosistemin yıllardır geliştirmeye çalıştığı tüm kazanımları bir günde siler.

Silikon Vadisi bir düşünce yapısıdır, bir bölgenin adı değildir.

Yabancı yatırımcı çekmeye çalışıyorsun ve doğrudan yatırımları arttırmaya çalışıyorsun ya, bu yasayı maharetli metin yazarların anlatamaz.

Yetenekli girişimcilerin senden destek alır şirketini başka bir ülkede kuruverir. Anladığın dilden diyim başka ülkeye vergi verir. Başka ülkenin istihdam sorununu çözer.

Sen bu internet yasasını şu anda sana fayda getireceğini sanıyorsun ya, gün döner gelir ucu sana dokunuverir. Ülkenin büyümesi durduğunda ekonomistlerin nedenini anlamazlar.

Tecrübeli girişimciler toprakta yetişmez.

Demokrasiden dem vuruyorsun ya bu yasa ülkeyi Orta Afrika’daki ülkelerin arasına koyar.

Güzel binalar yaparak içini rengarenk boyayarak isimlerinin sonuna ‘Vadi’ getirerek teknoloji geliştiremezsin.

Bunun üzerinde cümleyi aynı anda aklında tutabileceğini, anlayacağını düşünmüyorum.

Özetleyim; bu İnternet yasasını çıkartırsan son 10 yıldır gelişen sektörün, (konuştuğun dilden diyim) içine edersin. Sonra kokusundan yanında duramazsın.

Kaynak:http://burakbuyukdemir.com/soylesem-tesiri-yok-sussam-gonul-razi-degil