Maslow Teorisi ve Öğrencilik

İlk defa bugün karşıma çıkan ve dikkatimi çeken Maslow Teorisi bir an öğrencilik ile düşündürmeye sevk etti.Maslow Teorisi & Öğrencilik evet ilginçtir neredeyse yıllar önce keşfedilmiş ve o günden bugüne süregelen devamlılığı bozulmayan teoriye bir de öğrenci bakış açısıyla bakmayı düşünelim.

Biraz Maslow Teorisi konusunda araştırma yaptım ve öğrendiklerimi öğrencilik ile eşleştirmek için bunu yazmayı düşündüm.Bugün karşıma çıkan Maslow teorisi insan psikolojini temel alan araştırmayı inceledim.

Maslow Teorisi

Dünya’nın farklı yerlerinde yaşayan insanların var olabilmesi için bazı temel ihtiyaçlara gereksinim duyduklarını biliyoruz.Hava,su,beslenmesi gerekir,güvenle sığınabileceği bir barınağa ihtiyaç duyar insan.Amerikalı psikolog 1943 yılında ortaya atmış ardından geliştirilmiş olan Maslow Teorisi olarak günümüze kadar etkisini devam ettirmiştir.

“A theory of human motivation (insan motivasyonunun teorisi)”  isimli çalışmasında ve Motivation and Personaliyt (motivasyon ve kişilik) kitabında karşımıza çıkan Maslow Teorisi insanlar temel ihtiyaçlardan başlayıp, belirli kategorilerdeki ihtiyaçlarını karşılayıp, daha ileri safhaya geçene kadar olan sürecin piramit şeklinde kategori atlama sanatı diye adlandırabiliriz.

En alt seviyede insanın yaşam için gerekli olan temel ihtiyaçları ile başlayıp,her bir kategori atladıkça daha kompleks bir yapıya dönüşür.Bu piramidi ilk olarak temel ihtiyaçlarımız olan su,uyku,barınma gibi yaşamın devamlılığı için gerekli olan birinci basamak ile başlatırsak, birinci basamaktaki ihtiyaçları karşılayan kişilerin bir üst basamakta emniyet ve güvenlik kategorisine,ardından basamak atladıkça  psikolojik ve sosyal ihtiyaçlar basamağına buradan önceleri aşk, arkadaşlık ve dostluk gibi ilişkileri önemseyen insan sonraki aşamalarda da kişisel saygınlık ve başarma ihtiyaçları kısmına geçer.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisinde beş farklı seviye vardır

 1. Fizyolojik gereksinimler (nefes, besin, su, cinsellik, uyku, denge, boşaltım)
 2. Güvenlik gereksinimi (vücut, iş, kaynak, etik, aile, sağlık, mülkiyet güvenliği)
 3. Ait olma, sevgi, sevecenlik gereksinimi (arkadaşlık, aile, cinsel yakınlık)
 4. Saygınlık gereksinimi (kendine saygı, güven, başarı, diğerlerinin saygısı, başkalarına saygı)
 5. Kendini gerçekleştirme gereksinimi (erdem, yaratıcılık, doğallık, problem çözme, önyargısız olma, gerçeklerin kabulü)

Maslow Teorisi ve Öğrencilik

Genç yaşta bunları niye düşünürsün bilmezsin belki ama geleceği arzu ettiğin gibi yaşayacak olursan aşağıdakileri de göz önünde bulundurman gerek.Eğer hayatta bir yerlere gelmek istiyorsan basamakları teker teker çıkman gerekecek.Ve Maslow bir teoriden ibaret olsa da ben kendim için düşündüm sizinle de paylaşmak istedim.Ve günümüzde gün geçtikçe kabul edilebilir bir teori haline dönüşüyor.

 1. Her dört gençten biri işsizdir,
 2. Tüm çalışanların % 44’ü asgari ücretle çalıştırılmaktadır,
 3. Nüfusun %61’i oturduğu eve kira ödemektedir,
 4. İcradan dolayı satışa çıkartılan eşyaların değeri 10 milyar dolardır,
 5. 41 milyon kredi kartı borçlusu var.

Umutlarınız,hayalleriniz size rehber olsun.

Mustafa ÖZCAN – [email protected]

iOS 7.1 Beta İndir | iOS 7.1 Beta Güncellemesi

iOS sürümü ile ilgili yeni güncellemesini sadece geliştiricelere sunan AppleiOS kullanıcılarının merakla beklediği iOS 7.1 günc
ellemesinin Beta sürümünü geliştiricilere sundu. Major (büyük çaplı) değişikliklerin olması beklenen iOS 7.1 güncellemesi, beklenildiği gibi birçok yenilik ile karşımızda.

iOS 7.1 Beta

UDID numarası Apple geliştirici hesabına kayıtlı olan kullanıcıların kullanabildiği yeni BETA sürümü iOS 7.1 ilk olarak kamera uygulamasında yapılan değişiklikler dikkat çekiyor.
klavye-7-1

iOS 7.1 BETA’nın kamera uygulamasında otomatik seri çekim ve HDR modu fotoğrafların yine otomatik olarak fotoğraflara kaydedilme özelliği bulunuyor. Beyaz renk tonunun iOS 7′de ağırlıklı olmasından şikayetçi olan kullanıcılar için seçeneğe bağlı siyah renkli klavye, sunulan diğer yeni özellik arasında yer alıyor.

iOS 7.0.4‘te yaşanan stabilite sorunlarının iOS 7.1 Beta 1 güncellemesi ile giderildiğini aktaran firma, iOS 7.1‘in nihai(Final) sürümünün 2014‘ün Ocak ayında iPhoneiPad ve iPod Touch kullancııları için yayınlanmasını tahmin ediyoruz.

 

 

 

Facebook’tan Web’e Özel Yeni Sohbet

Her geçen gün kendini biraz daha diğer sosyal platformlardan güçlü hissettiren 1 milyarı aşmış üyesiyle Dünya devi olan Facebook yeniliğe doymak bilmiyor.Facebook mobil için sürekli bir geliştirme halinde ve sürekli Web&Mobil entegreli bir şekilde hareket etmesiyle ön planlarda hareket ediyordu.

Facebook Sohbet

mobil-web

Az önce Facebook sayfamı açtığımda karşılaştığım yeni stil değişikliği ile karşımızda.Yenilik ile birçok kişinin merakını gidermiş oldudiye düşünüyorum.Açıkçası benim giderdi.

Facebook bu stil değişikliğiyle. Sohbet bölümünde kullanıcıların mobilden mi yoksa web üzerinden mi giriş yaptığını yeşil bir yazı ile aktif simgesinin yanına SİTEMOBİL şeklinde yazı yazarak bu sorunu gidermiş oldu.Böylece hareket halinde artık kimin mobilden kimin webden giriş yaptığını çok rahat şekilde görmüş oluyoruz.

 

 

Mustafa ÖZCAN / mustafaozcan.info

Windows 8.2 İndir | Windows 8.2 Ne Zaman Çıkacak?

Windows 8.1’in ardından sırada Windows 8.2 ile karşımıza geliyor.Henüz yeni çıkan Windows 8.1 üzerine 8.2 ile güncellemeleri taşıyan Microsoft bu sürümde neler sunacak? Windows 8 piyasaya çıktığından beri yaşanan sorunları 8.1 sürümü, bazılarını çözüme ulaştırmıştı.Masaüstü sorunu yaşayan kullanıcıların bu konuda Microsoft’a sürekli şikayetler geliyordu.Windows 8.1 sürümünde güncellemeler yapan ve kullanıcıların güvenini yeniden tazeleyen Microsoft 8.2 sürümü ile yeniden geliyor.

Windows 8.2

2014 yılının ilk çeyreğinde beklenen Windows 8.2 güncellemesi Microsoft’un kullanıcı deneyimini yeniden yaşatmak istemesinden.Windows 9′u çıkarmadan neden son bir 8.2 güncellemesi geliyor.İşte Windows 8.2 ile gelecek yenilikler:

 • Daha kolay ve görünür seçenekler
 • Masaüstü uygulamaları
 • Uygulama mağazasında geliştirme, Windows Phone ve Windows 8 mağazasını birleştirme

Beklenen değişiklikler yukarıda belirtilenlerle sınırlı değil sadece sızdırılan bilgileridir.İzleyip hep birlikte yeni Windows 8.2 ile nelerin değişeceğini göreceğiz.Esen kalın!

Mustafa ÖZCAN / CEO & Founder | superguc.com

Playstation 4 ilk günde 1 milyon sattı

Sony ilk 24 saatlik sürede PS 4’ü 1 milyon satış hedefine ulaştırdı.Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu Playstation 4 piyasaya çıktı ve oldukça başarılı bir satış rakamına ulaştı.Resmi açıklamaya göre ABD ve Canada’da sadece resmi satışa çıkan Sony Playstation 4 ilk günde 1 milyon adet satış rakamına ulaştı.

Playstation 4

Satışların  Kuzey Amerika dışına çıkmasıyla birlikte Sony satışların daha fazla olacağını belirtti.Şandaki rakamlara göre bile Playstation 4, Sony’nin en hızlı satan oyun konsolu olma ünvanını çoktan ele geçirdi.24 saatte bir milyon adet satılan Playstation 4’ün en yakın rakipleri Nintendo Wii U ve yakında piyasada olacak Xbox One ile yarışacak olması.

Yakın zamanda çıkacak olan Wii U PS 4 için tehlike gibi görünüyor.Wii U’nun bugüne kadar 3,9 milyon satış rakamına ulaşmış ve Playstation 4 24 saatte 1 milyon satmış bakalım ilerleyen günlerde neler olacak.Heyecanla bekliyoruz!

Mustafa ÖZCAN / [email protected]

Yeni Samsung Galaxy J | Fiyatı & Özellikleri

Teknoloji devi Samsung,yıllardır bir ilerleyiş içerisinde yeni cihazları ile kullanıcıların tutkulu markası olarak akıllardan silinmeyen Samsung’dan yeni bir cihaz Samsung Galaxy J karşınızda.Cihaz şuan sadece Japonya merkezli çıkmasına rağmen Uluslararası sürümü yakın zamanda çıkacak.

Samsung Galaxy J

samsung-galaxy-J-front-big

 

SGH-N075 model numarasıyla tanıtılan Samsung Galaxy J özellikleriyle teknolojinin sınırlarını zorluyor.

Samsung Galaxy J Özellikleri

 • 5″ ekran ve 1920×1080 piksel boyutunda dokunmatik
 • 2.3Ghz Qualcomm Snapdragon  800 dört çekirdekli İşlemci
 •  3GB Ram
 • 32 GB Sistem Belleği
 • 13 MP Arka Kamera
 • One-Seg
 • NOTTV desteği
 • Wi-Fi
 • Bluetooth 4.0
 •  2.600mAh Batarya

Büyük olmak sanırım bu ~ Tebrikler Twitter!

Twitter’ın halka arz edilişini takip ettiğim şu sıralarda başarıları anbean gözlemledim.Twitter’ın halka arzı biraz önce gerçekleştirildi. Açılış sonrasından hisselerde yükseliş hızlanırken hisseler yüzde 85 üzerinde değer kazanarak 48.53 dolara yükseldi.

TWTR kodu ile işlem gören hisseler  tam zamanında bir aksilik olmadan açılış yaptı.

Tebrikler Twitter

Açılış ile birlikte şirketin kurucuları milyonerlikten milyarderliğe yükseldi.Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in hisseleri 610 milyon dolardan 1.1 milyar dolara yükseldi.

Jack Dorsey

A thank you and congratulations to @dickc, @mgupta, @vijaya, @gabrielstricker, and the @Twitter team! $TWTR

Twitter hisselerin açılıştan 15 dakika sonra 48 dolara yükseldi.

İnşallah bizlerinde böyle bir girişimi görmemiz dileğiyle.

Mustafa ÖZCAN / [email protected]